eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Faktoring zamówieniowy

Faktoring zamówieniowy

2007-04-26 13:12

Faktoring niewątpliwie stał się prostą i skuteczną alternatywą dla kredytu obrotowego, z usługi tej korzysta coraz więcej firm. Poza sporymi przedsiębiorstwami, o takie wsparcie finansowe ubiegają się podmioty o krótkiej historii działalności bądź kondycji finansowej uniemożliwiającej starania się o wsparcie środkami z banku.

Przeczytaj także: Dla kogo faktoring?

Główną cechą faktoringu jest pozyskanie dodatkowego kapitału obrotowego, co w efekcie przyczynia się do poprawy wskaźników. Faktoring umożliwia uruchomienie zamrożonych środków poprzez nabycie przez Faktora powstałych już należności, których odległy termin wymagalności jeszcze nie upłynął, istnieją jednak odstępstwa od tej reguły. Zgodnie z art. 555 KC, przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy można stosować przy sprzedaży praw. Natomiast konstrukcje umów sprzedaży dopuszczają zbywanie rzeczy przyszłych. Stanowi to podstawę przy konstruowaniu umów Faktoringu Zamówieniowego, łączącego elementy faktoringu właściwego oraz pożyczki.

Często zdarza się, że przedsiębiorcy udaje się pozyskać intratne zamówienie, którego nie jest w stanie obsłużyć ze względu na brak środków obrotowych. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być właśnie Faktoring Zamówieniowy. O ile korzystając z usługi faktoringu zbywa się istniejące faktury, przyjęte i potwierdzone przez odbiorców Faktoranta, to w przypadku Faktoringu Zamówieniowego, finansowanie udzielane jest na potrzeby konkretnego zamówienia lub kontraktu. Środki te umożliwią nabycie, przez Faktoranta towarów lub materiałów niezbędnych do zrealizowania zamówienia, bądź pokryją inne koszty związane z jego realizacją.

Faktorant po sfinansowaniu kosztów zakupu materiałów i realizacji kontraktu wystawia faktury, które przekazywane są Faktorowi. W tym momencie Faktoring Zamówieniowy przechodzi w faktoring właściwy.

Ze strony Faktora spodziewać się można finansowania na poziomie 50% nawet do 100% wartości danego zamówienia. Wpływ na to ma charakter zamówienia, warunki kontraktu, ryzyko ponoszone przez Faktora oraz czynniki, które mogą wpłynąć na zmiany wartości powstałych w przyszłości należności. Ważne są również zabezpieczenia, z których często korzysta się przy finansowaniu większych zamówień.

Faktoring Zamówieniowy jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim tam gdzie profil działalności przedsiębiorstwa związany jest z wykorzystaniem drogich surowców i materiałów. Wśród tych przedsiębiorstw, które pomimo wystarczających mocy przerobowych w pełni wykorzystały środki obrotowe i nowo pozyskane zlecenia lub zamówienia nie mogą zostać zrealizowane. Szybkie i proste finansowanie powoduje, że nie trzeba oczekiwać na spływ środków z wcześniejszych zleceń, które często są realizowane przy długich terminach płatności.

Łukasz Jeziorski, specjalista ds. faktoringu
Grupa Finansowa Premium S.A.
Przeczytaj także: Banki rozwijają faktoring Banki rozwijają faktoring

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: