eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Poznaliśmy kwietniowy indeks Fed

Poznaliśmy kwietniowy indeks Fed

2007-04-20 09:40

Przeczytaj także: Wzrósł węgierski indeks BUX

Można nawet zrozumieć wahania graczy na rynku walutowym (kurs EUR/USD się nie zmienił), bo w jednym kierunku działał wzrost inflacji, a w drugim spowolnienie gospodarcze, ale zachowanie indeksów giełdowych mogło być wytłumaczone tylko nastrojami. Owszem, początek sesji był słaby, ale od tego momentu indeksy rosły. Raporty kwartale spółek trochę bykom pomagały. Właściwie wszystkie duże spółki za wyjątkiem Altrii (Merck, Merrill Lynch, Bank of America) opublikowały raporty lepsze lub bardzo zbliżone do prognoz. Jednak jedynie Schering-Plough opublikował raport, do którego nie trzeba było stosować żadnych sztuczek, których z upodobaniem używa Wall Street, żeby udowodnić, że wyniki są lepsze od prognoz. Fatalny raport opublikował D.R.Horton (największy amerykański deweloper) – zysk spadł o 85 procent potwierdzając, że sytuacja na rynku nieruchomości jest fatalna. W tej sytuacji nie może dziwić, że ostatnia godzina sesji należała jednak do niedźwiedzi. Spadki indeksów były jednak symboliczne, a zamknięcie sesji można uznać za neutralne. Można nawet powiedzieć, że sesja była sukcesem byków i potwierdzeniem siły rynku.

Po sesji raport kwartalny opublikował Google. Był lepszy od prognoz i cena akcji wzrosła. Rosła również cena akcji AMD, rywala Intela, który co prawda opublikował większą niż oczekiwano stratę kwartalną, ale osłodził to inwestorom informacją, że zamierza przeprowadzić restrukturyzację. Jak widać każdy pretekst jest dobry, żeby podnieść cenę akcji. Indeks handlu posesyjnego (AHI) wzrósł, ale kontrakty na amerykańskie indeksy rano nie chciały rosnąć. Nie pomagało nawet odbicie na giełdach azjatyckich zachęconych spokojnym zachowaniem graczy w USA. Uspokoił się też japoński jen. Wszystko przemawia za wzrostem indeksów w USA. Dzisiaj publikacji raportów makroekonomicznych w kalendarium nie ma, więc o ruchach indeksów będą decydowały kolejne raporty kwartalne spółek. Przed sesją w USA publikują je takie tuzy jak Caterpillar, Honeywell, SAP i Xerox. Wydaje się pewne, że jeśli wyniki będą tylko przyzwoite to indeksy wzrosną.

Zmalała aktywność inwestorów

Wzmocnienie jena doprowadziło w czwartek na początku dnia i na naszym rynku walutowym do osłabienia złotego. Zmniejszenie procesu carry trade nie jest korzystne dla walut krajów rozwijających się. Wzrost kursów walut był, tak jak i w marcu przy podobnej okazji, nieduży. Była to po prostu normalne realizacja zysków, która zresztą bardzo szybko się skończyła i kursy walut ruszyły na południe. W końcu dnia informacja o powołaniu przez (jeszcze) marszałka Sejmu Marka Jurka nowej formacji politycznej trochę złotego do dolara i euro osłabiły. Taki ruch może, teoretycznie, doprowadzić do wcześniejszych wyborów, ale po pierwsze zapewne do tego nie dojdzie, a po drugie, gdyby doszło to bardzo wątpię, żeby rynki finansowe tym się zmartwiły.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: