eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ryzyko kursowe w firmie: transakcje zabezpieczające

Ryzyko kursowe w firmie: transakcje zabezpieczające

2007-04-13 10:21

Ryzyko kursowe w firmie: transakcje zabezpieczające

© fot. mat. prasowe

Jeszcze do niedawna zawieranie transakcji zabezpieczających przed ryzykiem kursowym z przedsiębiorstwami było wyłącznie domeną banków. Zmiany, jakim ulegał rynek finansowy, również w Polsce, całkowicie zmieniły ten stan rzeczy. Teraz transakcje walutowe mogą być realizowane bezpośrednio na rynku przy wykorzystaniu systemów elektronicznych (tzw. platform transakcyjnych).

Przeczytaj także: Hedging a ryzyko kursowe

W ten sposób rynek otworzył nowe możliwości przed średnimi i małymi przedsiębiorstwami. To właśnie one, głównie ze względu na skalę działalności i obroty, nie miały wcześniej możliwości zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym. Ale na przeobrażeniach rynku zyskały również duże przedsiębiorstwa. Dziś korzystanie z systemów transakcyjnych to dla nich równorzędne narzędzie pozwalające sprawnie, bezpiecznie, samodzielnie i tanio realizować strategie zabezpieczające.

Rynek dostępny dla każdej firmy

Na rynku krajowym dostępnych jest obecnie kilka platform transakcyjnych zapewniających dokonywanie transakcji na instrumentach pochodnych rynku walutowego zabezpieczających przed ryzykiem. Platformy prowadzone są przez instytucje finansowe prowadzące licencjonowaną działalność maklerską.

W systemach transakcyjnych mogą być realizowane najczęściej wykorzystywane w zabezpieczeniu przed ryzykiem instrumenty. Są to zarówno transakcje terminowe (forward), jak również opcje walutowe. Warto zaznaczyć, że opcje walutowe mogą być zarówno kupowane, jak i sprzedawane przez przedsiębiorstwo. To bardzo ważna cecha systemów transakcyjnych, pozwalająca na realizowanie strategii zabezpieczających, będących złożeniem kilku instrumentów (opcji walutowych). Przedsiębiorstwa, które w swojej działalności spotykają się z innym rodzajem ryzyka, jak np. ryzyko cen surowców i stopy procentowej, mogą realizować transakcje zabezpieczające również w tym zakresie. Popularne są kontrakty na stopę procentową, ropę naftową, gaz ziemny czy metale, takie jak np. miedź.

Cechą wspólną instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem dostępnych w platformach transakcyjnych jest ich tzw. nierzeczywisty charakter. Oznacza to, że rozliczanie transakcji dokonywane jest do wysokości różnicy kursowej bez możliwości fizycznej dostawy.

Istotną cechą platform transakcyjnych jest część rozliczeniowo-księgowa. Firma ma dzięki niej dostęp do bieżącej wyceny transakcji zabezpieczających oraz do stanu swojego rachunku. Zaletą jest możliwość samodzielnego generowania raportów w zależności od potrzeb prowadzonej w firmie sprawozdawczości finansowej. Warto zauważyć, że w platformie transakcyjnej przedsiębiorstwo samodzielnie może wyceniać interesujący je instrument finansowy – np. transakcję terminową na określony dzień lub opcję walutową z określonym przez siebie kursem realizacji strike i horyzontem czasowym. W ten sposób można prowadzić samodzielnie symulacje strategii zabezpieczających i analizować różne scenariusze, zanim zdecydujemy się na realizację danej transakcji zabezpieczającej. Zaletą tej transakcji jest więc to, że firma nie musi z góry określać daty rozliczenia, lecz dostosować ją do terminów wpływów lub płatności w walutach obcych.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: