eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zakup mieszkania i budowa domu: jaki kredyt?

Zakup mieszkania i budowa domu: jaki kredyt?

2007-03-30 12:43

Zakup mieszkania i budowa domu: jaki kredyt?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zarówno zakup mieszkania, jak i budowę domu możemy sfinansować kredytem hipotecznym. Zaciągnięcie kredytu na budowę jest jednak nieco bardziej skomplikowane. Piszemy o tym, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Czy dom jest tańszy niż mieszkanie?


Jeszcze pół roku temu, kiedy ceny mieszkań w Warszawie dochodziły już do 8 tysięcy złotych za metr, a domów pod miastem przekraczały 3 tys. złotych, zamiana mieszkania na dom wydawała się świetnym rozwiązaniem. Ale tej wiosny domy też już podrożały. Sprawdźmy zatem, czy kupno domu pod miastem to nadal rozwiązanie opłacalne.

W ostatnim roku ceny mieszkań w głównych miastach Polski wzrosły o kilkadziesiąt, czasem o prawie 100 proc. Bezdyskusyjna przewaga popytu nad podażą i powszechna dostępność kredytów mieszkaniowych doprowadziły do bezprecedensowego wzrostu cen.

fot. mat. prasowe

Porównanie cen mieszkań (luty 2007 r.). Źródło: tabelaofert.pl


Rzut oka na zestawienie cen wskazuje, że najdroższe mieszkania w tej chwili znajdziemy we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Mieszkańcy tych miast mają zatem najwięcej powodów, by zastanawiać się, czy przypadkiem kupno domu pod miastem nie byłoby tańszym rozwiązaniem.

Z badań Open Finance wynika, że mieszkańcy stolicy faktycznie mogą kupić podmiejskie segmenty w cenie nawet 60-70 metrów mieszkania. Daleko nam jednak do stwierdzenia, że domy są nadal tanie, tak jak wyglądało to jeszcze sześć miesięcy temu.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Open Finance

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: