eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › W jakim kierunku rozwija się oferta bankowa?

W jakim kierunku rozwija się oferta bankowa?

2007-02-09 10:41

Rynek nieruchomości w Polsce nadal rozwija się bardzo dynamicznie. Rośnie zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne, ale rosną także wymagania klientów starających się o kredyty mieszkaniowe.

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem

Boom na rynku nieruchomości jeszcze długo będzie podtrzymywany przez dwa czynniki: popyt na mieszkania, co generuje duży nacisk na ceny, oraz rosnące koszty budowy – skutek zarówno wzrostu cen materiałów, jak i wynagrodzeń. Eksperci prognozują zatem dalszy wzrost cen mieszkań, jednak już nie tak duży jak w ciągu ostatnich dwóch lat.

Tendencja wzrostowa cen nieruchomości, duży niezaspokojony popyt i dobra oferta kredytowa, powinny spowodować również dalszy rozwój rynku kredytów mieszkaniowych. Wraz ze wzmożonym zapotrzebowaniem na kredyty banki wprowadzają wciąż nowe, bardziej atrakcyjne oferty kredytowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, upraszczają również procedury.

Coraz częściej banki skupiają uwagę też na obszarze rozwoju oferty depozytowej, opartej o produkty strukturyzowane czy ubezpieczeniowe. Wynika to z postępującego trendu bankassurance, czyli oferty ubezpieczeniowej sprzedawanej w okienkach bankowych. Niejednokrotnie produkty ubezpieczeniowe powiązane są więc np. z ofertą kredytową, dzięki czemu jest ona jeszcze bardziej atrakcyjna i dostępna dla szerszego kręgu potencjalnych klientów.

Część ubezpieczeń jest obligatoryjna. Należą do nich: ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego – do czasu ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oraz ubezpieczenia kredytu z niskim wkładem własnym. Banki oferują także nieobowiązkowe ubezpieczenie np. od utraty pracy, hospitalizacji oraz na życie.

Ubezpieczenie od bezrobocia umożliwia terminowe spłacanie kredytu w przypadku utraty pracy lub likwidacji działalności gospodarczej. W sytuacji uzyskania statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku dla bezrobotnych, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie za nas spłacać raty kredytu nawet przez 12 miesięcy. Banki zachęcają klientów do korzystania właśnie z tego ubezpieczenia, gdyż utrata pracy jest znacznie częstszym powodem zaprzestania spłaty kredytu niż śmierć czy kalectwo. Korzyści z wykupienia takiej polisy są obustronne – klient ma większy komfort, ponieważ jest zabezpieczony na wypadek utraty pracy, a bank redukuje ryzyko utraty pożyczonej kwoty. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się w chwili wypłaty całości kredytu lub jego pierwszej transzy. Po utracie stałego źródła dochodu klient nadal może mieszkać we własnym domu i koncentrować się na szukaniu pracy, a nie zdobywaniu środków na spłatę kolejnej raty; nie ma zagrożenia zostania niewypłacalnym dłużnikiem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: