eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › RPP: stopy bez zmian

RPP: stopy bez zmian

2007-02-01 12:59

Na zakończonym wczoraj posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej, już pod przewodnictwem nowego szefa NBP Sławomira Skrzypka, postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Rada przyjęła też Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2006 roku.

Przeczytaj także: RPP: stopy procentowe NBP bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - stopę referencyjną w wysokości 4 proc. w skali rocznej, stopę lombardową na poziomie 5,5 procent w skali rocznej, stopę depozytową w wysokości 2,5 procent w skali rocznej zaś stopę redyskonta weksli w wysokości 4,25 procent w skali rocznej.

Wstępne dane GUS o PKB w 2006 r. potwierdziły, że polska gospodarka znajduje się w fazie silnego i utrwalającego się ożywienia, które obejmuje wszystkie sektory gospodarki. Wzrost realnego PKB w 2006 r. wyniósł 5,8 procent i był nieco wyższy niż założono w styczniowej projekcji.

Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy dynamicznie rosnący popyt na pracę. Od grudnia 2004 r. coraz szybciej rośnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - w grudniu 2006 r. wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniósł 4,1 procent wobec 3,8 procent w listopadzie i był najwyższy od początku lat 90.

Wzrostowi gospodarczemu towarzyszy także wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń. Wzrost rocznej dynamiki płac wynikał przede wszystkim z przesunięć jednorazowych składników wynagrodzeń w niektórych sekcjach. Zdaniem RPP, niezbędnym warunkiem trwałego utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, nie stwarzającego ryzyka dla realizacji celu inflacyjnego jest wzrost płac nie wyższy niż wzrost wydajności pracy. Wymaga to silnego i nastawionego na efektywność nadzoru właścicielskiego w przedsiębiorstwach, co na ogół lepiej realizowane jest w warunkach własności prywatnej. Wymaga to także dyscypliny płac w sektorze publicznym.

W grudniu roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych nie zmieniło się od poprzedniego miesiąca i wyniosło 1,4 procent. Wobec poprzedniego miesiąca nie zmieniły się znacząco wskaźniki inflacji bazowej (w grudniu zawierały się one w przedziale 1,1-1,6 proc., a inflacja netto wyniosła 1,6 procent).

Rada zapoznała się także z wynikami innych prac prognostycznych prowadzonych w NBP. W średnim okresie, mimo oczekiwanego pewnego obniżenia tempa wzrostu gospodarczego może wystąpić stopniowe zwiększenie dynamiki płac prowadzące do wzrostu inflacji. Rada ocenia, że wzrost inflacji będzie prawdopodobnie umiarkowany, o ile utrzyma się wysokie tempo wzrostu wydajności oraz niska dynamika cen zewnętrznych.

Rada uznała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja utrzymaniu inflacji w średnim okresie w pobliżu celu 2,5 procent. Ustabilizowanie inflacji na poziomie celu i stworzenie w ten sposób warunków dla stabilnego długofalowego wzrostu gospodarczego może jednak wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej. Przyszłe decyzje Rady będą zależeć od nowych informacji dotyczących procesów gospodarczych w Polsce i na świecie oraz ich wpływu na perspektywy inflacji w Polsce.

Zdaniem Rady obserwowane obecnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego stwarza dogodne warunki dla przeprowadzenia reform powodujących trwałe ograniczenie nierównowagi finansów publicznych. Rada podtrzymuje przekonanie, że najbardziej korzystna dla Polski byłaby realizacja strategii gospodarczej nastawionej na stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w najbliższym możliwym terminie.

Ograniczenie nierównowagi finansów publicznych samo w sobie, a także przez stworzenie warunków umożliwiających wprowadzenie euro, przyczyniłoby się do przyspieszenia długofalowego wzrostu gospodarczego.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: