eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czym są warranty?

Czym są warranty?

2007-01-30 12:29

Zgodnie z art. 453 § 1 kodeksu spółek handlowych w ramach tzw. docelowego podwyższenia kapitału zakładowego oraz warunkowego kapitału zakładowego spółka akcyjna może emitować papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich posiadacza do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru. Takie papiery wartościowe zwane są warrantami subskrypcyjnymi.

Przeczytaj także: Obligacje strukturyzowane - nowość GPW

Warranty subskrypcyjne

Poprzez emisję warrantów subskrypcyjnych dochodzi więc do przełamania ogólnej zasady, że prawo pierwszeństwa objęcia nowych akcji przysługuje dotychczasowym akcjonariuszom w proporcji do liczby dotychczas przez nich posiadanych akcji (jest to wzmiankowane powyżej prawo poboru), co powoduje, że emisja warrantów subskrypcyjnych wywołuje w praktyce podobny efekt jak np. emisja obligacji zamiennych albo obligacji z prawem pierwszeństwa.

Uchwała o emisji warrantów subskrypcyjnych powinna określać:
  • uprawnionych do objęcia warrantów subskrypcyjnych,
  • cenę emisyjną lub sposób jej ustalenia, jeżeli warranty subskrypcyjne mają być emitowane odpłatnie,
  • liczbę akcji przypadających na jeden warrant subskrypcyjny,
  • termin wykonania prawa z warrantu, z tym że nie może on być dłuższy niż 10 lat.

Czym warranty subskrypcyjne różnią się od praw poboru?

Podstawowa różnica polega na tym, że prawa poboru mogą zostać objęte wyłącznie przez osoby już posiadające akcje spółki, natomiast warranty subskrypcyjne mogą zostać objęte przez dowolne podmioty prawa. Teoretycznie jest też możliwe, aby warranty subskrypcyjne zostały nabyte wyłącznie przez dotychczasowych akcjonariuszy, w proporcji do liczby dotychczas przez nich posiadanych akcji, co przyniesienie efekt zbliżony do praw poboru, aczkolwiek nawet w takiej sytuacji między tymi instytucjami pozostaną prawne różnice.

Warranty opcyjne

Warranty opcyjne stanowią instrument finansowy łączący cechy warranty subskrypcyjnego i klasycznej opcji. W najprostszy sposób można je zdefiniować jako uprawnienie do nabycia od emitenta (warrant kupna) lub zbycia emitentowi (warrant sprzedaży) w określonym terminie instrumentu bazowego po określonej przez strony cenie wykonania.
Przeczytaj także: Instrument finansowy Instrument finansowy

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: