eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak uporządkować domowy budżet?

Jak uporządkować domowy budżet?

2007-01-05 12:45

Podobnie jak w przypadku innych noworocznych postanowień, kluczem do osiągnięcia sukcesu - kiedy mówimy o pieniądzach - jest silna wola i systematyczność. Bez tych dwóch cech nie uda nam się opanować bałaganu w portfelu. Nagrodą będzie zaś nie tyle ład i porządek, co po prostu więcej pieniędzy w domowej kasie. Można to osiągnąć precyzyjnie planując wydatki, ograniczając liczbę kredytów, wyszukując najlepsze rozwiązania finansowe i dokonując systematycznych inwestycji.

Przeczytaj także: Wspólne zarządzanie budżetem domowym? Nic łatwego

Nie jest to aż tak trudne, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać.

Od czego zacząć?

Kluczem do wprowadzenia ładu w domowym bilansie, jest jego… sporządzenie. Poświęć godzinę w miesiącu i usiądź z kartką papieru. Podziel ją na dwie strony. Po jednej wypisz spodziewane dochody (ta lista będzie niestety krótsza). Po drugiej stronie wypisz wszystkie domowe wydatki, jakie zdołasz sobie przypomnieć. Czynsz, rachunek za prąd, za telefony (jeśli nie znasz jego wysokości, spróbuj go zaprognozować na podstawie wcześniej opłaconych rachunków), wydatki na jedzenie, paliwo i/lub bilety, raty kredytowe.

Zwykle lista jest długa, a suma wydaje się zaskakująco wysoka. Jeśli jednak saldo dochodów przewyższa wydatki, to jesteś szczęśliwym człowiekiem. Nadwyżkę możesz odkładać i inwestować bez specjalnych wyrzeczeń. Pamiętaj jednak, żeby nie wydać całej nadwyżki na przyjemności. Staraj się odłożyć choćby jej część i rób to systematycznie. Pamiętaj także, aby pod spodem listy wydatków comiesięcznych umieścić kilka pozycji, które wprawdzie nie wchodzą w wydatki na najbliższy miesiąc, ale wiesz, że poniesiesz je w ciągu roku. To może być polisa ubezpieczeniowa (samochodowa, na życie), budżet na wyjazd wakacyjny, na święta lub inne ekstra wydatki, które masz zaplanowane. Staraj się oszczędzać pieniądze także z myślą o nich (np. gromadź je systematycznie na subkoncie w banku). Bo mało kogo stać, aby miesięczne wydatki powiększyć nagle o kilkaset złotych płacąc polisę za samochód, albo nawet o kilka tysięcy, jeśli myślimy o wakacjach. Wtedy ratujemy się zwykle drogimi kredytami gotówkowymi. Są one wrogiem numer jeden naszego budżetu.

Jeśli zaś lista wydatków przewyższa dochody, to trzeba zrobić oszczędności. Każdy musi sam zastanowić się gdzie może przyciąć wydatki. Może telefon? Może da się oszczędniej gospodarować energią? Jeśli spłacasz kredyty, to zastanów się, czy nie spłacasz ich zbyt wiele. W istocie tu właśnie znajdziemy największe pole do oszczędności.

Ogarnij długi

Karta kredytowa, kredyt ratalny, debet w ROR lub kredyt odnawialny – przyjemnie korzystać z pieniędzy banku. Mniej przyjemnie te pieniądze się oddaje. Pożyczone – łącznie – 15 tys. złotych nawet na 15 proc. (to wcale nie najwyższe odsetki w przypadku pożyczek konsumenckich), kosztują rocznie 2250 złotych. Samych odsetek.
Przeczytaj także: Budżet domowy w związku Budżet domowy w związku

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: