eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Karty i transakcje internetowe: o czym warto pamiętać

Karty i transakcje internetowe: o czym warto pamiętać

2006-12-07 09:37

Przed świętami zwykle robimy sporo zakupów. Często dzieje się to w pośpiechu, w wielu sklepach. Nierzadko kupujemy prezenty dla rodziny i znajomych w ostatniej chwili, mając na głowie wiele spraw. Robiąc zakupy korzystamy z kart płatniczych, dokonujemy transakcji w sklepach internetowych. Dlatego w tym czasie łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach bezpiecznego wykorzystania nowoczesnych kanałów płatności.

Przeczytaj także: Internetowe zakupy i bezpieczeństwo transakcji

Mając na uwadze Państwa bezpieczeństwo, Związek Banków Polskich przedstawia praktyczny poradnik zawierający podstawowe informacje i zasady, o których warto pamiętać podczas przedświątecznych zakupów. Dzięki nim, Państwa pieniądze będą jeszcze bezpieczniejsze, a nieprzewidziane sytuacje nie zmącą rodzinnej i spokojnej atmosfery świąt.

Przedstawiamy Państwu informacje o wykorzystaniu kart płatniczych oraz dokonywaniu transakcji w sklepach internetowych oraz korzystaniu z dostępu do Państwa pieniędzy za pośrednictwem zdalnych kanałów dostępu - Internetu, telefonu. Warto się z tymi zasadami zapoznać, warto o nich pamiętać.

24 rady - jak się chronić przed oszustwami kartowymi


Najprostsza reguła bezpieczeństwa to kierować się zdrowym rozsądkiem. Przede wszystkim zachęcamy do zachowania ostrożności przy przekazywaniu informacji poufnych - a należy do nich numer naszej karty, przez Internet, telefon i inne media. Poniżej przedstawiamy Państwu 24 rady przydatne dla zachowania bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji płatniczych.
  • Podczas transakcji nie należy tracić karty z pola widzenia. Po transakcji należy ją odebrać bez zbędnej zwłoki.
  • Należy zachować rozwagę przy przekazywaniu numeru karty. Nie należy udostępniać numeru karty nikomu, kto do nas dzwoni, również w sytuacji, gdy osoba dzwoniąca informuje, że są problemy z komputerem i proszą o weryfikację informacji. Nie ma zwyczaju by firmy dzwoniły prosząc przez telefon o numer karty. Jeżeli to my inicjujemy połączenie, również nie należy udostępniać numeru karty przez telefon, gdy nie mamy pewności, że rozmówca zasługuje na zaufanie.
  • Nigdy nie odpowiadajmy na pocztę elektroniczną, z której wynika konieczność podania informacji o karcie. Nigdy też nie odpowiadajmy na maile, które zapraszają do odwiedzenia strony internetowej w celu weryfikacji danych, w tym o kartach. Ten rodzaj oszustwa jest nazywanych „phishingiem” [fiszingiem].
  • Nigdy nie należy podawać informacji o karcie na stronach, które nie są bezpieczne. Np. strony nieznanych szerzej firm oferujące markowy towar po rewelacyjnych cenach.
  • Kartę należy podpisać natychmiast po jej otrzymaniu.
  • Niszczmy przed wyrzuceniem wszystkie wnioski na karty kredytowe.
  • Nie zapisujmy kodu PIN na karcie, ani nie przechowujmy go razem z kartą (na wypadek kradzieży portfela czy portmonetki).
  • Nigdy nie zostawiajmy karty ani pokwitowań transakcji bez nadzoru.
  • Chrońmy swój numer karty i inne poufne kody umożliwiające dokonane transakcji [np. numer PIN, numer CVV 2 lub CVC2 – czyli 3 ostatnie cyfry numeru na pasku na podpis], tak by obcy nie mogli wejść w jego posiadanie, rejestrując obraz karty np. przy użyciu telefonu komórkowego z aparatem fotograficznych, kamerą video lub w inny sposób.
  • Sporządźmy i przechowujmy w bezpiecznym miejscu listę numerów kart oraz adresów i telefonów do każdego banku, którego karty posiadamy. Listę tą należy aktualizować za każdym razem, gdy otrzymujemy nową kartę.
  • Nosimy ze sobą tylko te karty, które się potrzebuje. Nie należy nosić ze sobą kart, z których się rzadko korzysta.
  • Traktujmy transakcje kartowe z podobną rozwagą jak inne dokonane na rachunku. Sprawdzajmy wykonane operacje niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu rachunku dla kart debetowych i zestawienia transakcji dla pozostałych kart. Zachowanie pokwitowań dokonanych transakcji pozwala na szybką ich weryfikację. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności należy jak najszybciej złożyć pisemną reklamację w banku, który wydał kartę.
  • Zawsze należy niszczyć nieprawidłowe pokwitowania oraz zbierać pokwitowania transakcji, które nie doszły do skutku.
  • Przed wyrzuceniem należy niszczyć wszystkie dokumenty, które zawierają pełen numer karty.
  • Nigdy nie podpisujmy pokwitowania in blanco. W przypadku transakcji w imprinterze – czyli terminalu mechanicznym (dotyczy to tylko kart tłoczonych) zawsze nakreślmy linie w czystej części blankietu, tak by nie było możliwe oszukańcze dodanie dodatkowych opłat.
  • Kalka jest bardzo rzadko wykorzystywana, ale jeśli została użyta do transakcji kartą, należy ją zniszczyć.
  • W restauracjach, gdy otrzymujemy wydruk z terminala z miejscem na wpisanie napiwku wpiszmy kwotę, lub przekreślmy to miejsce poziomą kreską.
  • Nigdy nie zapisujmy numeru karty w miejscu publicznie dostępnym (np. na pocztówce).
  • Dobrym pomysłem jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej zamykanej przegródce lub etui.
  • Nigdy nikomu nie udostępniajmy naszych kart.
  • Jeśli się przeprowadzamy, nie zapomnijmy jak najszybciej poinformować banku, który wydał karty, o zmianie adresu.
  • Nie zabierajmy karty ze sobą, jeżeli jej użycie jest mało prawdopodobne, a można narazić się na jej utratę (np. zakupy na bazarach i w miejscach gdzie można być narażonym na kradzież kieszonkową).
  • Jeżeli było się w sytuacji, która sprzyja kradzieży sprawdźmy czy mamy karty (np. w przedziale pociągu, w zatłoczonym autobusie, w tłumie).
  • Gdy doszło do utraty karty należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. W tym celu należy skontaktować się z dostępnym przez 24 godziny centrum autoryzacji kart. Numer centrum jest zapisany na odwrocie karty, otrzymują go także Państwo razem z przesyłką zawierającą kartę. Warto go wpisać do swojego telefonu komórkowego np. pod pozycją karty_nazwa banku oraz przechowywać w znanym innym domownikom miejscu w domu.

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: