eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Investkredit: pieniądze na fuzje i przejęcia

Investkredit: pieniądze na fuzje i przejęcia

2006-11-30 00:08

W 2005 r. rynek fuzji i przejęć w Polsce wart był około 8 mld dolarów. Według prognoz jego wartość w 2006 r. wyniesie 20 mld dolarów. Jako bank specjalistyczny Investkredit Bank AG wprowadza na polski rynek instrumenty finansowania dla przedsiębiorstw i dla funduszy typu private equity, m.in. wykupy lewarowane (LBO). Tego rodzaju usługi finansowe Investkredit oferuje już w Austrii, Niemczech i Czechach.

Przeczytaj także: Hanseatic Capital zainwestuje w polskie firmy

Według opinii ekspertów Polska zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem liczby i trzecie pod względem wartości transakcji w zakresie fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodniej (źródło: PricewaterhouseCoopers). Klimat rynkowy wynikający z pozytywnych kierunków rozwoju przedsiębiorstw sprzyja dodatkowym inwestycjom. Dobre perspektywy rozwoju poprawiają także sytuację funduszy typu private equity, które w 2006 r. osiągnęły wartość 2 mld euro. W najbliższych latach większość tych środków powinna zostać przeznaczona na zakup wybranych spółek.

„Wykupy lewarowane przeprowadza się w Polsce od trzech lat, jednak dotychczas miało miejsce nie więcej niż dziesięć takich transakcji. Dziś polskie przedsiębiorstwa są lepiej zarządzane i bardziej dojrzałe w zakresie technik rynkowych niż przed trzema laty. Dlatego jesteśmy przekonani, że właśnie teraz nadszedł odpowiedni moment, aby zaoferować LBO polskim przedsiębiorstwom”- powiedział Hans Koeppen, Dyrektor Generalny Przedstawicielstwa Investkredit Bank AG w Polsce.

Finansowanie typu LBO umożliwia przedsiębiorstwom finansowanie transakcji wykupu przedsiębiorstwa w znacznej części za pomocą kredytów.

Po pierwsze w ten sposób możliwe jest zapłacenie znacznie wyższej ceny, niż gdyby kupujące przedsiębiorstwa miały do dyspozycji wyłącznie środki własne.

Po drugie opłacalność transakcji wykupu jest wyższa, ponieważ kupujący inwestują mniej środków własnych w odniesieniu do zysków kupowanego przedsiębiorstwa.

Po trzecie zabezpieczeniem dla finansowania typu LBO jest majątek przejmowanego przedsiębiorstwa, podczas gdy majątek kupującego pozostaje wolny od obciążeń.

 

1 2

następna

RPP: stopy bez zmian

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: