eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Strategia opcyjna bear put spread

Strategia opcyjna bear put spread

2006-11-22 09:53

Strategia opcyjna bear put spread

© fot. mat. prasowe

Prezentowana w tym artykule strategia bear put spread jest "bliźniakiem" omawianej wcześniej strategii bull call spread - jest to również strategia debetowa (czyli wymagająca początkowego nakładu środków własnych, będącym jednocześnie największą możliwą stratą na tej strategii).

Przeczytaj także: Strategia bear call spread

Stworzenie profilu wypłaty charakterystycznego dla tej strategii wymaga kupna opcji put z „wyższą” ceną wykonania i sprzedaż opcji put z „niższą” ceną wykonania. Koszt struktury wynika z faktu, że put z wyższym strike będzie albo bliżej ITM albo bardziej w ITM (ITM - in the Money, przy pieniądzu), czyli że bardziej prawdopodobne jest, że przyniesie zysk jego posiadaczowi. Maksymalnie upraszczając – kupujemy coś droższego niż to, co sprzedaliśmy. Stąd koszt początkowy.

Rozważmy budowę bear put spreadu na przykładzie opcji na akcje spółki XYZ. Przy obecnym kursie 100 PLN za akcję inwestor chce stworzyć strategię bear put spread (co wynika z jego opinii o rynku, ale o tym niżej - pod wykresem). Ważne niuanse, na które trzeba zwrócić uwagę to: fakt niezależności potencjału strategii od obecnego poziomu kursu, oraz różnica między putami ITM i OTM. Różnica między premiami opcji tworzących strategię to koszt strategii, a różnica między ich cenami wykonania to maksymalny poziom przychodu. Największy możliwy do osiągnięcia zysk to różnica między maksymalnym przychodem a kosztem strategii.

Można więc odnieść wrażenie, że nie ma różnicy między strategią na poziomach 105-110 (PLN za akcję, niższa liczba to strike sprzedawanego puta, wyższa – kupowanego) a strategią na poziomach 90-95. Maksymalny przychód jest równy 5 PLN na akcji, ale puty ze strike’ami 90-95 są dużo tańsze od putów na poziomach 105-110. Wybierając wyżej położoną strategię akceptowalibyśmy zakład w którym zyskać możemy 5 a stracić np.7. Poniżej wykres prezentujący działanie strategii, przy założeniu, że jest to strategia 95-100 i maksymalny zysk to 3 PLN (na jedną akcję!), a koszt strategii to 2 PLN (również w przeliczeniu na jedną akcję!).

fot. mat. prasowe


Strategia nazywa się bear put spread nie bez powodu – człon „bear” oznacza nastawienie niedźwiedzie, oczekiwanie spadków. Z własności wyceny opcji put wynika, że wartość struktury rośnie wraz ze spadkiem ceny aktywa bazowego. Opisywany spread jest więc strategią, którą można wykorzystać oczekując przynajmniej umiarkowanego ruchu rynku w dół.

oprac. : Piotr Denderski / AFS AFS

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: