eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zamień mieszkanie na dom

Zamień mieszkanie na dom

2006-11-09 12:31

Przeczytaj także: Mieszkanie nowe czy używane?


Trzy warianty

Poniżej opiszemy w jaki sposób przeprowadzić taką transakcję w trzech wariantach – dla osób, które dopiero zastanawiają się czy kupić dom czy mieszkanie, dla osób które mają mieszkanie i chcą je sprzedać, aby kupić dom, oraz dla osób które mają mieszkanie i chcą je nadal mieć i wynajmować, aby spłacać kredyt na budowę/kupno domu.

Zanim jednak dojdziemy do omówienia tych możliwości słów kilka o cenach domów. Dobrą okazją by rzucić okiem na ofertę firm budowlanych były ostatnie targi mieszkaniowe w stolicy (dwa tygodnie temu na Torwarze i w ostatni weekend września w Pałacu Kultury i Nauki). Gołym okiem widać jak bardzo zmieniła się oferta w porównaniu do targów sprzed dwóch lat – coraz więcej oferowanych jest właśnie domów, segmentów i bliźniaków. Także dlatego, że w centrach miast brakuje już lokalizacji na budowę nowych osiedli mieszkaniowych. Drugim powodem jest fakt, że domy są po prostu poszukiwanym towarem.

Ceny. Niestety tutaj przykra niespodzianka. O ile sama oferta gotowych domów jest bogatsza, to ceny wydają sie zabójczo wysokie. Segment lub bliźniak z małą działeczką rzędu 300-500 metrów to wydatek od 450 do 850 tysięcy, w zależności od standardu i lokalizacji inwestycji. Ceny gotowych (stan deweloperski) domów jednorodzinnych sięgają nawet miliona złotych. Deweloperzy naliczają sobie naprawdę wysokie marże – niezależnie od ich zapewnień o wysokiej jakości użytych materiałów i wzroście kosztów tych materiałów przez ostatni rok. A do tego sprzedają grunty po naprawdę niezłych – dla siebie – cenach (od 150 do 200 PLN za metr). Oferta deweloperów jest więc atrakcyjna dla osób, które mogą sobie pozwolić na wydatek rzędu co najmniej 600 tys. PLN (koszt segmentu plus urządzenie), lub posiadają mieszkanie o takiej właśnie wartości.

Jednak nie ma się co załamywać tak wysokimi cenami, bo istnieje także możliwość budowy własnego domu z wybraną firmą budowlaną. Cena metra kwadratowego w technologii szkieletowej kanadyjskiej, szwedzkiej lub niemieckiej jest znacznie niższa i zaczyna się już od 1,5 tys. złotych do 3 tys. PLN, a w technologii tradycyjnej od 2 tys. złotych za metr. Zaletą technologii szkieletowej jest czas realizacji – nawet trzy miesiące wystarczą do postawienia budynku w stanie pod klucz – gotowym do wprowadzenia. Oczywiście wiele zależeć będzie od projektu domu – im bardziej wyszukany projekt, tym wyższa cena realizacji i dłuższy termin. Generalnie jednak można przyjąć, że dom o powierzchni 150 metrów w stanie deweloperskim można zbudować za 300 tys. PLN, do czego trzeba doliczyć koszt nabycia działki.

A zatem – warianty.

Dom czy mieszkanie?

Jeśli weźmiemy pod uwagę średnią cenę nowego mieszkania w stolicy czy Krakowie (ok. 6 tys. PLN) i porównamy ją ze średnią ceną oferowanego na targach domu, to okaże się, że na kupno domu (i to raczej segmentu) mogą pozwolić sobie takie osoby, których budżet pozwalałby na kupno 100-metrowego mieszkania w mieście. Wybór jest w miarę prosty – albo te pieniądze wydamy w mieście, albo na jego przedmieściach kalkulując wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania. Zaletą domu jest przede wszystkim możliwość ucieczki od zgiełku miast. Wadą – potworne korki, kiedy do miasta trzeba jednak dojechać. Dlatego warto rozglądać się za takimi lokalizacjami, które oferują alternatywną do samochodu komunikację z miastem. Czyli kolejkę.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: