eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Hanseatic Capital zainwestuje w polskie firmy

Hanseatic Capital zainwestuje w polskie firmy

2006-11-08 02:17

Hanseatic Capital, jedyna w krajach bałtyckich firma specjalizująca się w pośredniej formie finansowania (mezzanine), zaczyna od listopada działalność na polskim rynku. Oferta skierowana będzie przede wszystkim do przedsiębiorstw i osób prywatnych, które potrzebują wsparcia finansowego w celu wykupienia firmy lub zwiększenia kapitału własnego.
Kwoty, które Hanseatic Capital oferuje jako wsparcie finansowe, zawierają się w granicach od 0,5 do 2,5 miliona euro.

„Jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Private Equity i Venture Capital (EVCA) już od jakiegoś czasu śledziliśmy trendy na rynku pośrednich form finansowania w Polsce. W związku z tym, możemy dziś powiedzieć, że właśnie wśród takich form finansowania, w których się specjalizujemy, istnieje wyraźnie niewypełniona nisza rynkowa” twierdzi Fred Choate. „Jako najbliższych partnerów widzimy banki inwestycyjne i firmy konsultingowe. Właściwie trudno jest wskazać konkurencję, ponieważ duże fundusze mezzanine nie zajmują się transakcjami poniżej kwoty 2,5 mln euro” – dodaje Choate.

Firma zakłada realizowanie dwóch do trzech różnych projektów finansowych w ciągu roku. Fundusze uzyskane od Hanseatic Capital najczęściej wykorzystywane są do wykupu przedsiębiorstw przez istniejący lub nowy zarząd, a także w celu zwiększenia kapitału rozwojowego lub restrukturyzacyjnego. Choate przewiduje wspieranie podobnych inicjatyw także w Polsce.

„Wkraczamy do akcji, gdy z jakiegoś powodu uzyskanie kredytu bankowego nie jest możliwe. Atrakcyjność naszej usługi polega na tym, że uzyskane od nas środki stanowią dla przedsiębiorstwa pożyczkę, natomiast banki traktują ten zastrzyk finansowy jako kapitał własny przedsiębiorstwa, będący zabezpieczeniem dla dodatkowego kredytu” - dodaje Choate.

Hanseatic Capital najchętniej inwestuje w przedsięwzięcia przynoszące dodatkową wartość - firmy z sektora produkcji oraz usług, a także w przedsięwzięcia z dziedzin informatyki, komunikacji, handlu hurtowego, tranzytu i logistyki. Szczególnie atrakcyjne z jego perspektywy są również przedsiębiorstwa działające w warunkach niszy rynkowej na rynku lokalnym lub eksportowym. Hanseatic Capital nie finansuje i nie wspiera projektów typu start-up oraz znajdujących się w fazie początkowej, o ujemnym bilansie.

Hanseatic Capital rozpoczęło swą działalność w 2003 roku. Wysokość jego funduszu to 35,5 miliona euro. Do tej pory zainwestowane zostało 16,3 miliona. Jego biura znajdują się w Tallinie, Rydze oraz w Wilnie. Hanseatic Capital, finansowany przez Balti-Ameerika Ettevõtlusfond, Hansapank oraz IFC, jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Private Equity i Venture Capital (EVCA).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

PKO BP: 2 lata na GPW

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.