eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek czeka na CPI

Rynek czeka na CPI

2006-10-17 12:03

Rynek czeka na CPI

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajszy dzień pokazuje, że sprzedający dolary pojawiają się tylko w momencie atakowania szczytów. Krótki zasięg wczorajszego odbicia na EURUSD sugeruje, że na razie nie ma chętnych do zamykania większych pozycji i sprzedawania na spadkach.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dolar pozostaje silny mimo niezbyt korzystnych wydarzeń na innych rynkach. Rynek obligacji odrobił lekkie straty z piątku, cen ropy wzrosła ponad 61 USD za baryłkę, złoto zbliżyło się do 600 USD. Dolar natomiast tylko nieznacznie stracił do głównych walut. Czymś co odróżnia obecną sytuację od tej z przed paru dni jest lekkie osłabienie na rynkach wschodzących, które może tłumaczyć nieco silniejszego dolara. Indeksy giełdowe nadal atakują szczyty, lecz inwestorzy zaczynają realizować zyski przy zbliżaniu się indeksów do psychologicznych poziomów. Uważamy, że obecne uspokojenie i brak odpowiedniej reakcji na USD na sygnały z innych rynków sugeruje, że inwestorzy zmniejszyli aktywność przed danymi o inflacji dziś i jutro. Biorąc pod uwagę umocnienie dolara w ostatnich tygodniach i obecny brak potwierdzenia na innych rynkach uważamy, że teraz naturalnym kierunkiem jest korekcyjne osłabienie USD. Może ono być jednak bardzo szybko zakończone po publikacji indeksu CPI za wrzesień. Jeżeli inflacja nie zwolniła we wrześniu lub przekroczy prognozy może to rozbudzić nadzieje na podwyżkę stóp w USA, spadek cen obligacji oraz umocnienie dolara.

Najważniejsze wiadomości


  • PL: Średnia płaca pozostała we wrześniu na tym samym poziomie, wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 5,1 proc. (prognoza odpowiednio: 0,7 i 6,0 proc.).
  • PL: Dynamika zatrudnienia we wrześniu pozostała na niezmienionym poziomie 3,5 proc. r/r (prognoza:: 3,5 proc.).
  • E12: Szef ECB podkreślił dzisiaj, że strefa euro potrzebuje reform strukturalnych, aby zwiększyć potencjalne tempo
    wzrostu gospodarczego i zbliżyć się do USA.
  • US: Indeks NY Fed Empire State na październik wzrósł o 9 pkt. do 22,9pkt. (prognoza: 12 pkt.). Subindeks cenowy spadł do 30,83 z 41,00 we wrześniu (najniższy poziom od roku).
  • PL: MFW optymistycznie ocenia perspektywy Polski na 2006 i 2007 roku. Reformy fiskalne pomogłyby ustabilizować zadłużenie. Stopy mogą pozostać niezmienione. Odwlekanie euro może osłabić rynki.
  • US: Sentyment konsumentów we wrześniu: główny indeks wyniósł 92.3, indeks oczekiwań 83.4, indeks sytuacji bieżącej
    106.1. Oczekiwana inflacja w horyzoncie 1 roku 2.9%. Dane lepsze od oczekiwań.
  • US: Sprzedaż detaliczna spadła w we wrześniu o 0.4%, oczekiwano wzrostu o 0.3%. Wyłączając auta spadek wyniósł -
    0.5%.
  • US: Ceny w imporcie spadły o 2.1%, produktów naftowych o 10.3%. Wyłaczając produkty naftowe +0.1%. Ceny w eksporcie spadły o 0,6% - pierwszy spadek od prawie roku.


Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Spadek na początek

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: