eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie oszczędzać waluty?

Gdzie oszczędzać waluty?

2006-10-13 10:11

Gdzie oszczędzać waluty?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Na kontach i lokatach walutowych Polacy trzymają w przeliczeniu ponad 32 miliardy złotych. Poziom naszych walutowych oszczędności pozostaje od dłuższego czasu na stabilnym poziomie. Wciąż najpopularniejsze są dolary i euro, chociaż od niedawna rośnie znaczenie brytyjskich funtów.

Przeczytaj także: Lokata bankowa, konto oszczędnościowe czy obligacje Skarbu Państwa?

Bogacenie się polskiego społeczeństwa widać przede wszystkim po depozytach złotowych. Na koniec sierpnia na lokatach i rachunkach bieżących zgromadziliśmy 198,2 mld złotych. Oznacza to, że od początku roku przybyło blisko 10 mld złotych!

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku poziom oszczędności gospodarstw domowych w złotych w bankach przekroczy barierę 200 mld PLN. Należy jednak pamiętać, że NBP nie wlicza do tej wielkości środków ulokowanych w SKOK-ach i Funduszach Rynku Pieniężnego. Gdyby uwzględnić również te pieniądze, wzrost byłaby z całą pewnością jeszcze wyższy.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja na rynku depozytów walutowych. Tutaj od dłuższego czasu obserwujemy odwrót Polaków od tej formy oszczędzania. Jeszcze cztery lata temu przeliczając zgromadzone waluty na złotówki, na naszych rachunkach było ponad 7 mld złotych więcej.

Chociaż w tym przypadku na stan naszych oszczędności ogromny wpływ miał umacniający się złoty, to nie da się ukryć, że po prostu ufamy w siłę naszej narodowej waluty. Zwłaszcza, że za lokaty złotowe banki oferują znacznie wyższe oprocentowanie niż za walutowe. Odsetki z lokat dolarowych czy w euro, które dostaje większość ich posiadaczy były do tej pory symboliczne.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że na „twardej” walucie w rzeczywistości można było do tej porty tylko stracić. I chociaż taki trend raczej się w najbliższym czasie nie zmieni, nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z potencjalnego zarobku. Zwłaszcza, że coraz więcej Polaków pracuje za granicą i przesyła zarobione pieniądze do swoich rodzin w kraju.

Powodu, żeby dawać zarabiać dodatkowo bankom, nie mają też osoby, które raz na jakiś czas wybierają się za granicę, a w międzyczasie trzymają pieniądze na rachunkach walutowych. Warto się zatem zainteresować dobrym sposobem ulokowania takich nadwyżek, bo oprocentowanie lokat walutowych oferowanych przez niektóre rodzime banki jest naprawdę atrakcyjne.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: