eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zaczynamy inwestowanie

Zaczynamy inwestowanie

2006-10-10 12:14

Przeczytaj także: Inwestowanie: nowe trendy


Często pojawia się pytanie, jaka kwota pieniędzy jest wymagana do gry na giełdzie. Nie ma żadnej kwoty minimalnej. Jednak, z powodu prowizji i opłat pobieranych za usługi pośrednictwa biura czy domu maklerskiego, rozsądne jest przeznaczenie na giełdę około 4–5 tysięcy zł. Można wtedy już skonstruować mały portfel spółek, a prowizje nie będą przekraczały 1% transakcji, pod warunkiem, że inwestujemy przez internet. Osobiste lub telefoniczne składanie zleceń wiąże się z prowizją rzędu 1–2% zależnie od instytucji, w której mamy rachunek maklerski (brokerski).

Osoby, które chciałyby pomnożyć swoje oszczędności, wykorzystując możliwości rynków finansowych, ze względu na brak wiedzy lub czasu coraz częściej wybierają fundusze inwestycyjne. Za ich pośrednictwem powierzają swoje pieniądze profesjonalistom w dziedzinie finansów. Fundusze bowiem współpracują z analitykami, których praca polega na analizowaniu i interpretowaniu danych napływających z rynku oraz wyszukiwaniu obiecujących papierów wartościowych do portfela inwestycyjnego funduszu. Innym powodem korzystania z usług funduszy jest brak dostępu do niektórych instrumentów i metod inwestowania.

Fundusze działają w imieniu małych inwestorów, zbierają od nich pieniądze i kupują za nie akcje, obligacje i inne walory, korzystają jednak przy tym z przywilejów dostępnych inwestorom instytucjonalnym.

Każdy fundusz w statucie deklaruje cel swojej działalności (pomnażanie oszczędności powierzonych przez powierników) oraz określa w przybliżeniu strategię inwestowania (w jakie papiery wartościowe będzie inwestował: akcje, obligacje itd.) dzięki czemu osoby powierzające mu swoje pieniądze wiedzą, na jakie zyski mogą liczyć i jakich zagrożeń się obawiać.

Aktualną wartość jednostek każdy inwestor może szybko sprawdzić na stronach internetowych towarzystw funduszy inwestycyjnych, w prasie, telegazecie lub za pomocą telefonu. W miarę jak doradcy inwestycyjni pomnażają wartość pieniędzy, rośnie także wartość jednostek uczestnictwa.

Dodatkowym atutem jest to, że w każdej chwili możemy zażądać od funduszu umorzenia tych jednostek i wypłaty pieniędzy. Główna przewaga funduszy inwestycyjnych nad samodzielnym inwestowaniem w akcje polega na tym, że mało kto ma czas, a często i wiedzę, by samemu najpierw sprawdzić sytuację finansową spółki notowanej na giełdzie, a później zajmować się inwestycjami. Lepiej więc zdać się na specjalistów.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: