eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW lekceważy przecenę surowców

GPW lekceważy przecenę surowców

2006-10-05 10:17

W środę złoty nadal się wzmacniał. Spadek kursu EUR/USD zahamował ten ruch, ale złoty zachowywał się nadal bardzo dobrze. Przetarg obligacji dwuletnich niczego w obrazie rynku nie zmienił, bo co prawda popyt był pięć razy większy od podaży, ale wszyscy wiedzieli, że na te obligacje popyt będzie bardzo duży.

Przeczytaj także: Fixing ratuje WGPW

Dzień zakończyliśmy umocnieniem do euro i dolara. Układ techniczny jest bardzo dla złotego korzystny. Jeśli dzisiaj znowu się umocni to powstanie formacja podwójnego szczytu, a kurs EUR/PLN może spaść docelowo przynajmniej o 6 groszy. Gdyby jednak złoty się dzisiaj poważnie osłabił to sygnalizowałoby, że nasza waluta wejdzie w trend boczny.

Na WGPW początek sesji był w środę negatywny, ale podaż nie wykazywała krztyny zdecydowania, co musiało sprowokować popyt do działania. Pomagały rosnące indeksy w reszcie Europy. Dziwić nadal mogło dobre zachowanie sektora surowcowego, w sytuacji, kiedy na rynku towarowym można było mówić ( czasie naszej sesji) jedynie o stabilizacji, a z pewnością nie o poważnej korekcie wzrostowej. Widać było, że fundusze korzystają z byle impulsu, żeby podnieść indeksy. Takie zachowanie rynku sygnalizuje, że szykuje się on do dalszych wzrostów. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, jeśli sytuacja na rynkach światowych się nie zmieni.

Skoro zdążająca ku recesji gospodarka USA nie potrafi zmusić funduszy do sprzedaży akcji, a u nas dramat rynku surowców nie wywraca rynku to znaczy, że można zapomnieć o fundamentach (dopóki rynek nam o nich brutalnie nie przypomni). W tej sytuacji wczorajsza, kolejna przecena miedzi, nie będzie zapewne miała prawie żadnego wpływu na nasze indeksy. Zresztą w nocy ceny surowców rosły idąc za drożejącą ropą. Impuls dał dzisiejszy Financial Times informując, że kraje OPEC już zgodziły się obciąć w najbliższych tygodniach wydobycie o przynajmniej 1 mln baryłek. Oficjalna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu OPEC w środku grudnia.

Tak czy inaczej liczyć się będzie dzisiaj tylko to, co dzieje się na rynkach światowych (w nocy indeksy azjatyckie rosły po około 2 procent), a przede wszystkim w USA. Nikt nie będzie dzielił włosa na dwoje i zastanawiał się, czy te zwyżki mają sens. W tej sytuacji trudno oczekiwać, żeby nasze indeksy dzisiaj wyraźnie nie wzrosły, a to doprowadziłoby do wygenerowania sygnału kupna. Tylko naprawdę ostra przecena (nieoczekiwana) surowców mogłaby to zmienić. Co prawda bardzo prawdopodobne jest, że w USA będzie miała dzisiaj miejsce jakaś korekta, ale to nie powinno mieć większego znaczenia dla polskich inwestorów, bo przecież wszyscy uznają to za niegroźną realizację zysków.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Przebudzenie GPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: