eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Problemy ze spłatą kredytu

Problemy ze spłatą kredytu

2006-09-27 00:40

Podczas prawie każdej rozmowy prowadzonej z klientami na temat kredytu hipotecznego pada następujące pytanie - co się stanie, kiedy z powodu jakiś wydarzeń losowych nie będziemy mogli spłacać kredytu? Czy wtedy bank zabierze nam mieszkanie, dom?

Przeczytaj także: 3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, decydując się na rządowe wakacje kredytowe

Kiedy bierzemy kredyt mieszkaniowy na 20 - 30 lat, zawsze musimy brać pod uwagę różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą mieć miejsce w naszym życiu. Dodatkowo zmienność sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce również skłania raczej do ostrożności przy podejmowaniu wieloletnich zobowiązań finansowych. Najczęściej boimy się utraty pracy albo części dochodów, co wywołałoby wiele problemów ze spłatą kredytu.

Mając tego typu obawy, powinniśmy pamiętać o jednej fundamentalnej zasadzie - bankom absolutnie nie zależy na przejmowaniu naszego mieszkania czy domu. Dla banku najlepszą z możliwych sytuacji jest taka, kiedy klient konsekwentnie i regularnie płaci raty i nie dokonuje ani nadpłat, ani wcześniejszych spłat.

Bank zarabia na kredycie najkorzystniej wówczas, kiedy jest on spłacany według harmonogramu spłat. Dlatego jeśli dochodzi do sytuacji, w której mamy problem ze spłatą kredytu, przede wszystkim powinniśmy udać się do banku i złożyć wniosek o tzw. karencję w spłacie kredytu. Karencja jest to okres, w którym płacimy tylko odsetki od kredytu, a kapitał pozostaje bez zmian.

Jeśli przykładowo w jakimś odcinku czasu będziemy mniej zarabiać niż zwykle, to możemy złożyć wniosek, aby bank udzielił nam karencji w spłacie kredytu, np. na sześć miesięcy. We wniosku napiszemy uzasadnienie, że aktualnie mamy niższe dochody, zmieniliśmy pracę albo mamy duże wydatki ze względu na problemy zdrowotne rodziny. Sama decyzja banku o czasie karencji zależy już od indywidualnej oceny sytuacji klienta. Bank może udzielić i dłuższej karencji, np. na 12 - 18 miesięcy - wszystko zależy od uzasadnienia, jakie umieścimy we wniosku.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: