eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wzrost LIBOR a kredyt w CHF

Wzrost LIBOR a kredyt w CHF

2006-09-15 00:28

Wzrost LIBOR a kredyt w CHF

© fot. mat. prasowe

Podniesienie stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy nie wpłynie na wysokość rat kredytowych w najbliższym czasie. Co więcej raty mogą się obniżyć za sprawą spadającego kursu franka.

Przeczytaj także: Droższe mieszkanie - tańszy kredyt?

Wczorajsza decyzja o podniesieniu stóp procentowych przez bank centralny Szwajcarii (SNB) o 25 pkt. bazowych nie zmienia istotnie sytuacji posiadaczy kredytów denominowanych we frankach, ponieważ rynkowa stopa LIBOR wzrosła już wcześniej, niejako uprzedzając samą decyzję o podwyżce stóp. Co więcej, obserwowany od trzech miesięcy spadek notowań franka powoduje, że raty kredytu mogą być wręcz niższe niż np. w czerwcu, gdy stopy LIBOR, od których zależy oprocentowanie kredytów, były niższe, lecz kurs franka znajdował się na wyższych poziomach.

Jak zmieniała się wielkość raty kredytu zaciągniętego 1 września 2005 roku

Założenia: kredyt o równowartości 200 tys. PLN (kurs NBP z 1 września 2005 r. minus 5 groszy) oprocentowany na LIBOR 3M + 1,5 proc. (kredyt w CHF) lub WIBOR 3M + 1 proc. (kredyt w PLN). Spłata raty po kursie NBP z ostatniego dnia kwartału powiększonym o 5 groszy.

fot. mat. prasowe


Raty rosną od roku

Postanowiliśmy jednak przeanalizować wpływ rosnącej stopy LIBOR w ostatnim roku na wysokość rat kredytowych w przypadku osób, które właśnie przed rokiem zaciągnęły kredyt.

Okazuje się, że długoterminowy wpływ tych stóp jest – co dość oczywiste – niekorzystny dla posiadaczy kredytów. Przez ostatnie 12 miesięcy wysokość rat wzrosła – w naszym przykładzie o ponad 13,3 proc. w przypadku rat malejących (paradoksalnie więc – wysokość rat malejących wzrosła) i o 11,1 proc. dla rat stałych. W tym samym czasie posiadacze kredytów złotowych mogli zaobserwować nieznaczny spadek wysokości rat (o 2,7 proc. przy ratach malejących i o 0,5 proc. przy ratach stałych) za sprawą lekkiego spadku stóp WIBOR.

Choć przez ostatnie 12 miesięcy stopa CHF LIBOR wzrosła o ok. 95 punktów bazowych (z 0,75 do 1,70 proc.) nie spowodowało to większego wpływu na poziom notowań franka – jego kurs jest niemal na tym samym poziomie co przed rokiem, zaś w ciągu tych dwunastu miesięcy wahał się w przedziale 2,62-2,40 PLN, co należy uznać za niewielką amplitudę.

 

1 2

następna

oprac. : Open Finance Open Finance

GPW: indeksy zmienione

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: