eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Spekulacja za pomocą opcji

Spekulacja za pomocą opcji

2006-09-11 10:49

Spekulacja za pomocą opcji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W pierwszym artykule ("Eksport czy import, czyli opcje put i call") przedstawiłem podstawowe charakterystyki najprostszych opcji pod kątem zarządzania ryzykiem walutowym w przedsiębiorstwie. Celem niniejszego opracowania jest pokazanie bogatych możliwości poprawienia wyniku finansowego korzystając z opcji.

Przeczytaj także: Eksport czy import, czyli opcje put i call

Po raz kolejny przywołam znaczenie właściwego „view” na rynek – absolutnie zawsze trzeba uważnie śledzić obecne trendy na rynku, dobrze jest też wiedzieć, jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju wydarzeń. Sama znajomość rozmaitych struktur i ich profilów wypłaty nie wystarczy, jeśli nie wiemy, co wkrótce stanie się na rynku.

Tytułowa „spekulacja”, (w tym miejscu raczej „możliwość osiągnięcia dodatkowego zysku”) to świadome i rozważne wystawianie opcji. Profil ekspozycji przedsiębiorstwa może okazać się istotny, ponieważ niektóre polskie banki nie pozwalają na wystawianie „gołych” opcji, czyli opcji bez pokrycia w aktywie bazowym.

W tym miejscu chciałbym poczynić jedną dygresję – o ile długa pozycja w opcji, co do zasady, jest strategią ograniczonej straty i nieograniczonego zysku, o tyle pozycje krótkie mogą doprowadzić do nieograniczonych strat przy ograniczonym zysku. Moim zdaniem nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ zawsze istnieje możliwość „zamknięcia” generującej straty pozycji inną opcją, która zneutralizuje dalsze szkodliwe działanie tej pierwszej. Innymi słowy, jeśli dyrektor finansowy pomyli się przy zajmowaniu pozycji w opcjach, to bynajmniej nie doprowadzi swojego przedsiębiorstwa na skraj bankructwa. Do derywatów trzeba podchodzić ostrożnie, ale umiejętnie stosowane dają świetne możliwości generowania dodatkowych przychodów.

Wracając do tematu, ekspozycja firmy ma znaczenie. Eksporter dysponuje walutą, więc może wystawiać opcje kupna, sprzedając komuś prawo do nabycia środków w obcej walucie. Jest to strategia przynosząca zysk, o ile dojdzie do spadku kursu (obca waluta będzie „tańsza”) i wówczas opcja call wygaśnie bezwartościowa, a wystawiający zainkasuje premię.

Takie działanie ma sens np. jeśli wpływy z eksportu zwykle przeznaczane są na spłatę rat kredytu zaciągniętego w tej samej walucie, ale dojdzie do rozbieżności (np. 4 tygodni) między wpływem a koniecznością spłacenia raty. Firmy nie interesują wahania na rynku ponieważ jest zabezpieczona „naturalnie” (wpływy z handlu i raty kredytu równoważą się), ale może spróbować wykorzystać wiedzę o rynku do wygenerowania zysku. Rysunek poniżej prezentuje profil zysku/straty krótkiej pozycji w opcji call.

Analogicznie, importer może wystawić opcję put, czyli sprzedać komuś prawo sprzedaży aktywa bazowego po określonej cenie. Wystawca puta liczy na wzrost ceny aktywa bazowego, ponieważ wtedy ta opcja nie będzie wykonana, co pozwoli na zainkasowanie premii bez strat. Tak jak poprzednio, poniższy rysunek pokazuje profil zysku/straty (profit and loss) takiej strategii.

Przeczytaj również artykuł "".

oprac. : Piotr Denderski / AFS AFS

Więcej na ten temat: opcje, opcje put, opcje call, spekulacja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: