eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Bardzo dobra decyzja FOMC

Bardzo dobra decyzja FOMC

2006-08-09 11:08

Bardzo dobra decyzja FOMC

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zgodnie z oczekiwaniami FED pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i wydał komunikat prawie zgodny z oczekiwaniami. Komunikat wygląda jak lekko przeformułowany komunikat z poprzedniego posiedzenia i w skrócie można go scharakteryzować jako neutralno- gołębi, gdyż po raz kolejny FED wskazuje na podwyższoną inflację i ufa, że spowolnienie gospodarcze przyczyni się do spadku inflacji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Decyzja w połączeniu z komunikatem są dobre, gdyż nie spowodowały silnego osłabienia dolara (było by to też źródłem presji inflacyjnej). W pewnym sensie jest bardzo odważna decyzja. FED mimo presji inflacyjnej wynikającej z cen ropy (nad którą nie ma kontroli) nie chce zaryzykować wywołania zbyt silnego osłabienia gospodarczego i zdaje się w pewnym stopniu właśnie na zachowanie gospodarki jako czynnik, który zadecyduje o spadku inflacji. Jest to bardzo dobra decyzja szefa FED również dlatego, że wszystkie wcześniejsze jego decyzje i wypowiedzi wywoływały spore zamieszanie na rynku. Tym razem dolar kilka godzin po decyzji ustabilizował się prawie na poziomach z przed decyzji.

Faktem, który zadecydował o umocnieniu dolara była niejednomyślność decyzji J. Lacker głosował za podwyżką co przekonuje rynek o tym, że wczorajsza decyzja była naprawdę bliska podwyżki (tradycją jest głosowanie tak jak przewodniczący gdy członek FOMC ma wątpliwości, więc nawet jeden odmienny głos ma ogromną wartość informacyjną dla rynku). Skutkiem pozostawienia stóp na obecnym poziomie będzie prawdopodobnie dalsza konsolidacja na rynku dolara i poszukiwanie przez rynek sygnałów dotyczących osłabienia gospodarczego. Wczorajsze zachowanie indeksów, a szczególnie niektórych sektorów pokazuje na to, że inwestorzy przygotowują się na słabszą koniunkturę gospodarczą. W zależności od danych te oczekiwania się będą naprzemiennie rosnąć i spadać co spowoduje pozostawanie rynków w konsolidacji.

Najważniejsze wiadomości


  • US: Wzrost produktywności i jednostkowych kosztów pracy wyniósł odpowiednio 1.1% ocz. 0.8% i 4.2% ocz. 3.7%.
  • US: Fed pozostawił pozostawą stopę funduszy federalnych na niezmienionym poziomie (5,25 proc.). Komunkat FOMC był znacznie bardziej neutralny od oczekiwań rynkowych.
  • GB: Nationwide Building Society zwiększyła prognozę wzrostu cen mieszkań i domów do 5% z wcześniejszego zakresu 0-3%.
  • BP (drugi największy koncern paliwowy naświecie) informuje, że wstrzymuje wydobycie ropy w Zatoce Prudhoe na Alasce z powodu wycieku ropociagu. Ceny baryłki Brent wzrosły już od rana prawie o 2 proc.
  • PL: Minister Finansów przewiduje tempo wyrostu PKB w II kwartale na poziomie 5.3% (wcześniej 5.0% - 5.2%).
  • Górnicy najwiekszej koplani miedzi na świecie Escondida w Chile rozpoczęli dzisiaj o 14:00 strajk generalny. IT:
  • Włoska produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0.1%. Oczekiwano wzrostu o 0.5%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: