eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: firmy pożyczkowe zastygły, popyt na pożyczki spadł o 2/3

BIK: firmy pożyczkowe zastygły, popyt na pożyczki spadł o 2/3

2020-04-17 13:28

BIK: firmy pożyczkowe zastygły, popyt na pożyczki spadł o 2/3

Pożyczka © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Prognozy na najbliższy czas są co najmniej niewesołe - naiwnością jest bowiem zakładać, że branża pożyczkowa stanie się jedną z tych, które na wybuchu pandemii nie stracą.
Firmy pożyczkowe z osłabieniem dynamiki musiały zmagać się już przed pandemią. Dane opublikowane przez ZPF wskazywały, że w minionym roku rynek musiał stawić czoła spadkom wartości i ilości udzielanych pożyczek, w efekcie czego ubiegłe 12 miesięcy zakończyło się stratą na poziomie 26,6 mln zł.

Najnowsze doniesienia BIK pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że bieżący rok okaże się kontynuacją negatywnych tendencji.

Zaprezentowane przez BIK dane dotyczą tygodnia od 06.04. do 12.04.2020 r. Jeśli porównać go z analogicznym okresem poprzedniego roku, okaże się, że dynamika zapytań kierowanych do BIK przez firmy pożyczkowe spadła o pokaźne 64,7%. Z kolei w zestawieniu z tygodniem 30.03 – 05.04.br. spadek sięgnął -25,5%.

I to wszystko pomimo tego, że w obliczu koronawirusa firmy pożyczkowe zareagowały pro-kliencko, wprowadzając pomocowe działania łagodzące.

Na możliwe powody tak drastycznych spadków wskazuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.
- U źródeł obecnego załamania na rynku pożyczkowym leżą przyczyny zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej. Trzeba pamiętać, że część firm pożyczkowych działa w tradycyjnym modelu sprzedaży bezpośredniej. Lockdown spowodował w związku z tym zamrożenie tej części sieci sprzedaży, a w konsekwencji sparaliżowało funkcjonowanie operacyjne. Czynniki popytowe związane są z obawą części potencjalnych pożyczkobiorców o swoje przyszłe dochody, a tym samym efekt psychologiczny, ograniczają skłonność Polaków do zaciągania zobowiązań, co w konsekwencji przekłada się na spadek aktywności pożyczkowej.

fot. mat. prasowe

Liczba zapytań firm pożyczkowych do BIK

W ujęciu rocznym liczba zapytań skierowanych do BIK przez firmy pożyczkowe spadła o blisko 65%.

Należy również wspomnieć o czynniku regulacyjnym związanym z niekorzystnymi dla firm pożyczkowych zapisami w tzw. tarczy antykryzysowej (obniżenie maksymalnego oprocentowania) i bezprecedensowej, najniższej w historii, obniżce stóp procentowych, co istotnie obniża rentowność działalności pożyczkowej. Nie można również abstrahować od utrudnionego w obecnych realiach rynkowych finansowania działalności firm pożyczkowych obligacjami korporacyjnymi”.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: