eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną

Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną

2020-04-01 12:45

Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną

12 mln Polaków ma bankowość mobilną © pictoores - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na koniec IV kw. 2019 r. liczba użytkowników posiadających dostęp do bankowości elektronicznej sięgnęła 37,41 mln. Rzesza aktywnych klientów indywidualnych, logujących się do e-bankowości co najmniej raz w miesiącu, liczyła sobie natomiast 18,2 mln, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost na poziomie 6%. Z bankowości internetowej aktywnie korzystało również 1,78 mln małych i średnich przedsiębiorstw – wynika z najnowszej edycji raportu NetB@nk.
Związek Banków Polskich zaprezentował najświeższe dane dotyczące bankowości online i obrotu bezgotówkowego w naszym kraju. Z opublikowanego komunikatu wynika, że u schyłku grudnia minionego roku mieliśmy do czynienia z kontynuacją tendencji wzrostowej w zakresie korzystania z bankowości elektronicznej.

Największym wzrostem ilości użytkowników może pochwalić się bankowość mobilna - pod koniec grudnia minionego roku z mobilnych aplikacji bankowych korzystało już ponad 12 milionów Polaków. Dla porównania, rok wcześniej było 8,72 mln.

Kwartalna zmiana wyniosła 15% (1,58 mln użytkowników), natomiast w ciągu roku, użytkowników korzystających z mobilnych aplikacji bankowych przybyło o 37,6%.

fot. mat. prasowe

Rachunki klientów indywidualnych oraz aktywność w kanałach elektronicznych

Liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych w porównaniu z III kwartałem 2019 roku wzrosła o ponad 15%.


Wśród klientów indywidualnych, którzy aktywnie korzystają z bankowości mobilnej aż 5,7 mln użytkowników możemy zaklasyfikować jako „mobile only”. Oznacza to, że blisko połowę (48%) użytkowników stanowią osoby logujące się przynajmniej raz w miesiącu do aplikacji bankowych, przy jednoczesnym braku logowania do bankowości elektronicznej.

Liczba wszystkich klientów indywidualnych, którzy co najmniej raz w miesiącu logowali się do e-bankowości na koniec roku wyniosła 18,2 mln - o 1,18% więcej względem III kwartału 2019 r. W ujęciu rocznym liczba ta zwiększyła się o ponad 6%, co oznacza, że w sumie ponad milion osób faktycznie rozpoczęło aktywne korzystanie z usług bankowych w kanale internetowym w ciągu minionych 12 miesięcy.

Łączna liczba osób, która na koniec roku miała możliwość korzystania z usług bankowych w internetowym kanale dostępu wyniosła 37,41 mln – niespełna 0,4% więcej niż w poprzednim kwartale. W ujęciu rocznym, wartość ta pozostaje względnie stabilna, a obserwowana zmiana w porównaniu do analogicznego okresu roku 2018 wynosi -1,80%. Przyczyną zmniejszenia liczby umów BI było przyjęcie innej metodologii raportowania w jednym z dużych banków, który w połowie roku zdecydował o klasyfikowaniu tylko tych klientów, którzy posiadają aktywną relację produktowa, nie zaś wszystkich, którzy mających podpisaną umowę bankowości internetowej.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych - rachunki klientów indywidualnych

Liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości elektronicznej wynosi obecnie 37,41 mln.


Mimo spadającej rentowności i dużych obciążeń regulacyjnych, sektor bankowy od dawna inwestuje w sferę rozwoju nowoczesnych technologii, starając się dostarczać swoje usługi w sposób wygodny i przyjazny dla klienta. W przeddzień zagrożenia epidemią koronawirusa, ponad 37 mln klientów indywidualnych miało możliwość zdalnego dostępu do usług bankowych i swoich pieniędzy. W obecnej sytuacji, kiedy przede wszystkim zaleca się pozostanie w domach, przyłączamy się do tego apelu, prosząc – w miarę możliwości – o korzystanie z usług bankowych w sposób zdalny. Jak pokazują dane, większość z nas ma taką możliwość, a sektor bankowy jest dobrze przygotowany do działania w tych trudnych warunkach. Cały czas pozostajemy do Państwa dyspozycji. W ostatnich dniach w ramach działań na rzecz ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, podjęliśmy starania zmierzające do podniesienia limitu transakcji zbliżeniowych z 50 do 100 zł. To zmiana została już wdrożona. Wszystko po to, aby ograniczyć czas płatności w sklepach i fizyczny kontakt z terminalami płatniczymi. Limity płatności zbliżeniowych zostały podniesione przez Mastercard także w 29 innych krajach – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Z danych zebranych w raporcie wynika, że klienci sektora MSP posiadający rachunki bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej posiadali łącznie 2,96 mln rachunków w bankach. Liczba małych i średnich przedsiębiorstw, które każdego miesiąca korzystają z elektronicznego dostępu do swojego rachunku na koniec grudnia 2019 roku wynosiła 1,78 mln. Oznacza to wzrost o 3,09% w IV kwartale.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych - rachunki przedsiębiorców MSP

Dane dotyczące klientów MSP za IV kwartał 2019 r. wskazują na wzrost liczby klientów MŚP oraz ich aktywności poprzez bankowość internetową.


W danych za IV kwartał 2019 roku dotyczących systemu rozliczeniowego Express Elixir zauważyć można dalszy dynamiczny wzrost liczby rozliczanych komunikatów. W czwartym kwartale odnotowano 8 milionów sztuk przelewów natychmiastowych. O 14% - do wartości 13, 07 mld złotych wzrosła wartość obrotów.

W pozostałych systemach rozliczeń prowadzonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową tj. Elixir zanotowano wzrost liczby transakcji o ponad 5% oraz wzrost ich wartości o ponad 5,8% względem III kwartału 2019 roku.

fot. mat. prasowe

Płatności bezgotówkowe w systemie Elixir i Express Elixir

Dane za IV kwartał 2019 r. wskazują na zwiększenie liczby transakcji w systemie Elixir prawie o 5% w porównaniu do III kwartału.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: