eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 13 emerytura bez opóźnień. Także dla osób w kwarantannie

13 emerytura bez opóźnień. Także dla osób w kwarantannie

2020-03-26 12:21

13 emerytura bez opóźnień. Także dla osób w kwarantannie

W kwietniu na konta popłyną trzynastki © ratmaner - Fotolia.com

Już za kilka dni na konta polskich seniorów zacznie wpływać 13 emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jest ona wypłacana z urzędu, więc, aby ją otrzymać nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych kroków. ZUS uspokaja, że pomimo pandemii „trzynastka” wypłacana będzie bez zakłóceń i terminowo trafi do wszystkich uprawnionych świadczeniobiorców, w tym również tych, którzy odbywają właśnie kwarantannę.
Jak czytamy w komunikacie ZUS, polscy emeryci i renciści nie mają najmniejszych powodów, aby martwić się, że w bieżących, trudnych realiach wypłata 13 emerytury i renty będzie w jakiś sposób zakłócona. Wszystkie dyspozycje w zakresie przekazywania pieniędzy świadczeniobiorcom są realizowane terminowo.

W tym roku tzw. trzynastkę otrzyma około 9 milionów osób. Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca br. będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

fot. ratmaner - Fotolia.com

W kwietniu na konta popłyną trzynastki

Aby otrzymać 13 emeryturę, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci ją wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku.


Ile wynosi i jak dostać świadczenie?


Jak już wspomniano we wstępie, aby otrzymać 13 emeryturę, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci ją wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

13 emerytura dla osób na kwarantannie


Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że pocztowcy doręczą wszystkie emerytury na czas. „Poczta Polska wprowadza szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa” – podkreśla.

Kiedy wypłata?


ZUS wypłaci 13 emeryturę i rentę razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności, a więc 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dnia miesiąca.

Czy 13 emeryturę może zająć komornik?


O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet, jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

- Seniorzy nie maja najmniejszych powodów do obaw, że dodatkowa wypłata nie wpłynie na ich konta. Trzynastki są przyznawane z urzędu, nie trzeba, więc składać żadnych wniosków – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Prawie 80 proc. wypłat popłynie na konta naszych klientów reszta zostanie dostarczona przez pocztę – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: