eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co 5. Polak nie ma oszczędności i nie kontroluje budżetu domowego

Co 5. Polak nie ma oszczędności i nie kontroluje budżetu domowego

2020-02-28 13:21

Co 5. Polak nie ma oszczędności i nie kontroluje budżetu domowego

Co piąty Polak nie pilnuje swoich finansów © Igor Butseroga - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy w coraz większym stopniu dbają o swoje oszczędności, rezygnując na to konto z używek, jadania w restauracjach i stawiając na rozsądne zakupy. Przykładają też dużą wagę do codziennego kontrolowania wydatków – wynika z badania zrealizowanego na platformie Ariadna dla serwisu ikalkulator pl. Takie wyniki mogą napawać optymizmem, choć jednocześnie okazuje się, że co piąty z nas ani nie oszczędza, ani też monitoruje swoich finansów.

Finanse domowe pod kontrolą?


Badanie zrealizowane przez ikalkulator.pl dowodzi, że w kwestiach finansowych Polakom towarzyszy dość duża roztropność. Niemal co trzeci z nas deklaruje, że monitoruje swoje wydatki na bieżąco, codziennie sprawdzając stan konta. Pewnym zaskoczeniem może być jednak fakt, że taką praktykę najczęściej stosują osoby dobrze zarabiające (38% osób o dochodach pow. 5 tys. zł). Co czwarty z badanych wydatki kontroluje raz w tygodniu, a 23% robi to kilka razy w miesiącu.

Jednocześnie pewnym niepokojem może napawać fakt, że 15% z nas zagląda na konto tylko wówczas, gdy sobie o tym przypomni, a kolejne 6% w ogóle tego nie robi. Może to świadczyć nie tylko o dość swobodnym podejściu do tematu finansów, ale także braku zarządzania budżetem domowym oraz braku jakichkolwiek oszczędności. Wielu Polaków nadal żyje od wypłaty do wypłaty, rosną też ich długi – łączna kwota zaległych zobowiązań zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w BIK na koniec września 2019 r. wyniosła 78,7 mld zł.

fot. mat. prasowe

Jak często sprawdza Pan(i) stan swojego konta?

31% Polaków na bieżąco kontroluje swoje wydatki.


Oszczędzanie pieniędzy w młodym wieku


A jak prezentują się nasze oszczędności? Badanie ikalkulator.pl pokazuje, że przeszło co trzeci ankietowany deklaruje, że zaczął odkładać, gdy poszedł do pracy i zarobił pierwsze samodzielne pieniądze. Zazwyczaj, ten czas przypada na wiek 20-26, więc jeśli już, to oszczędności zaczynamy gromadzić w młodym wieku. Zauważalna jest też rosnąca świadomość potrzeby posiadania oszczędności u coraz młodszych roczników. Aż 51% ankietowanych z grupy 18-24 odpowiedziało, że zaczęło oszczędzać, gdy zarobiło pierwsze pieniądze. Dla porównania w grupie 25-34 lata takiej odpowiedzi udzieliło 40% osób, a w grupie 35-44 lata i 44-54 lata – po 32%.

Jednak wyniki badania ikalkulator.pl pokazują także, że nie jest aż tak optymistycznie. Co piąty Polak jeszcze nie rozpoczął jeszcze zbierania oszczędności. I o ile zrozumiałym może być fakt, że w najmłodszej grupie badanych odpowiedziało tak 27% ankietowanych, to niepokojąco wyglądają dane w grupie 35-44 i 44-54 – gdzie takiej odpowiedzi udzieliło po 22% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Kiedy rozpoczynamy oszczędzanie pieniędzy?

Co piąty z ankietowanych odpowiedział, że jeszcze nie zaczął oszczędzać.


Gdzie szukamy oszczędności?


Zapytani o to, gdzie szukać oszczędności, Polacy najczęściej wskazywali na nałogi typu papierosy, alkohol czy słodycze – najwięcej wskazań „zdecydowanie tak” i „tak” spośród wszystkich kategorii (67%). W dalszej kolejności znalazło się: ograniczenie jedzenia na mieście (58%) oraz robienie przemyślanych zakupów spożywczych (57%). Według ankietowanych najtrudniej szukać oszczędności w aktywnych produktach bankowych (konsolidując kredyty, spłacając je na czas, odpowiedzialnie korzystać z karty kredytowej, zamykając konta, których nie używamy), a także obniżając rachunki np. za prąd, wodę, poprzez stosowanie odpowiednich nawyków lub zmianę np. dostawcy energii elektrycznej.

Budżet domowy Polaka


Zapytaliśmy też Polaków, które kategorie wydatków zajmują w ich budżetach najwięcej miejsca. Jak wynika z badania ikalkulator.pl, to na zakupy spożywcze i chemiczne wydajemy najwięcej pieniędzy. Aż 52% respondentów wskazało, że ta kategoria jest najbardziej obciążająca dla ich portfela i przeznaczają na nią „dużą” lub „bardzo dużą” część budżetu. Na drugim miejscu są rachunki za prąd, wodę, czynsz itp. (37% wskazań „dużą” i „bardzo dużą” część budżetu), a na trzecim wydatki mieszczące się w kategorii finanse – wszelkie raty kredytów, pożyczek, ubezpieczenia itp. (24% wskazań „dużą” i „bardzo dużą” część budżetu).

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1055 osób w wieku 18+.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: