eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt hipoteczny z rodzicami. Podniesie zdolność kredytową, ale ma minusy

Kredyt hipoteczny z rodzicami. Podniesie zdolność kredytową, ale ma minusy

2020-02-13 12:40

Kredyt hipoteczny z rodzicami. Podniesie zdolność kredytową, ale ma minusy

Kredyt z rodzicami nie zawsze się opłaca © Africa Studio - Fotolia.com

Jesteś młody, marzysz o zakupie własnego mieszkania, ale twoja zdolność kredytowa pozwala co najwyżej na zakup 15- letniego samochodu? Nie jesteś bez wyjścia - możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny z rodzicami. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy oni sami spłacili wszystkie swoje zobowiązania, a stałym zatrudnieniem cieszą się już od lat. Warto jednak mieć świadomość, że ma ono swoje dobre i złe strony - pisze ANG Spółdzielnia.

Przeczytaj także: O kolejny kredyt hipoteczny może być trudniej niż o pierwszy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • jakie plusy i minusy ma kredyt hipoteczny z rodzicami
  • czym jest zdolność kredytowa
  • jaka jest górna granica wieku kredytobiorcy


Wiek współkredytobiory ma ogromne znaczenie


Znalezienie współkredytobiorcy to dobry sposób na podwyższenie zdolności kredytowej. Wybór najczęściej pada na rodziców, którzy zazwyczaj chętnie pomagają swoim dzieciom, a do tego posiadają stałe dochody i dobrą historię kredytową, co bez wątpienia ma dla banku bardzo istotne znaczenie. Nie możemy tu jednak zapominać o innym, bardzo ważnym czynniku branym pod uwagę przez bank przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny - jest nim wiek kredytobiorcy.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Kredyt z rodzicami nie zawsze się opłaca

Wiek rodziców może skrócić okres kredytowania nawet o kilkanaście lat, co oznacza znacznie wyższą miesięczną ratę.


- Finansowanie udzielane na zakup nieruchomości zaciągamy zwykle na 25 - 30 lat. Przy takim okresie spłaty, zarówno miesięczna rata, jak i koszty są optymalne i nie obciążają zbytnio domowego budżetu. Niestety jednak większość banków wyznacza górną granicę wieku kredytobiorcy na 70 - 75 lat – maksymalnie tyle lat możemy mieć w dniu spłaty ostatniej raty, dotyczy to także współkredytobiorców. Ponadto, zgodnie z ostatnimi rekomendacjami KNF osoba, która podczas okresu kredytowania wejdzie w wiek emerytalny ma niższą zdolność kredytową niż taka, która zakończy spłatę kredytu jeszcze w wieku produkcyjnym. To oznacza, że nawet rodzice przed 60-tką mogą mieć problem z otrzymaniem finansowania na tak długi czas – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Wszystko zależy więc od wieku rodziców i polityki banku. Są bowiem wyjątki – niektóre banki ustalają górną granicę wieku nawet na 80 lat. W tym przypadku 50-letni rodzice w roli współkredytobiorców nie tylko umożliwią nam otrzymanie większej kwoty kredytu, ale też nie przekreślą szans na maksymalny okres kredytowania.
Jak wynika, z art. 70 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Na żądanie banku klient zobowiązany jest przedstawić dokumenty i informacje, które są konieczne do dokonania oceny tej zdolności. Analiza zdolności kredytowej obejmuje dwa zasadnicze elementy: analizę ilościową i jakościową. W przypadku pierwszej bank bada sytuację finansową kredytobiorcy, przyglądając się jego dochodom, miesięcznym kosztom utrzymania i zadłużeniu. Analiza jakościowa to z kolei ocena takich czynników, które wpływają na skłonność przyszłego klienta do terminowego regulowania swoich zobowiązań, w tym min. stanu cywilnego, statusu mieszkaniowego, wykształcenia, liczby osób na utrzymaniu czy posiadanej historii kredytowej.

Wspólne mieszkanie z rodzicami


Gdy rodzice są w podeszłym wieku, chcemy im pomóc, proponując np. wspólne mieszkanie. Wtedy pojawia się pomysł sprzedania dotychczasowego lokum i zakup większego. Chociaż kwota ze sprzedaży starego mieszkania pokryje część kosztów nabycia nowego, to nadal może pojawić się konieczność wzięcia kredytu. Czy wiek rodziców przekreśli szanse na kredyt?
- W tym przypadku wszystko zależy od banku. Niektóre nie wymagają, aby wszyscy właściciele nieruchomości przystępowali do kredytu, a więc jeżeli nasze dochody pozwalają na zaciągnięcie kredytu samodzielnie, możemy wykluczyć rodziców z kredytu. Zawsze jednak rodzice będą musieli wyrazić pisemną zgodę na obciążenie hipoteki. Są też banki, które na takie rozwiązanie wyrażają zgodę tylko w sytuacji zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Podejście banków w takich sytuacjach jest bardzo mocno zróżnicowane, dlatego najlepiej skorzystać z usług ekspertów, którzy zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania – dodaje Katarzyna Dmowska.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: