eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie 5 raz z rzędu

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie 5 raz z rzędu

2020-02-07 13:09

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie 5 raz z rzędu

Popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie © Fotografeusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Styczeń bieżącego roku okazał się piątym już z kolei miesiącem, w którym Biuro Informacji Kredytowej odnotowało wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Z najnowszych danych wynika, że informujący o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych BIK Indeks - Popyt na Kredyty Mieszkaniowe osiągnął +24,5%. Dla porównania, ubiegły miesiąc zakończył się wynikiem +24,1%.
Najnowszy odczyt oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 24,5% w porównaniu ze styczniem 2019 roku.

Jak podaje BIK, w minionym miesiącu o dofinansowanie zakupu nieruchomości zawnioskowało o 37,36 tys. kredytobiorców, względem 34,06 tys. rok wcześniej. Co oznacza, że w ujęciu rocznym mieliśmy wzrost na poziomie 9,7%. Przeciętna kwota styczniowego kredytu mieszkaniowego wyniosła 287,6 tys. zł. tj. o 8,4% więcej niż w styczniu 2019 r.
- Styczniowa wartość indeksu jest o 0,4 p.p. wyższa od wartości z grudnia 2019 r. (+24,1%). Na obecną wartość indeksu na poziomie (+24,5%), wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyty mieszkaniowe, jak i wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.
- Nadal utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym. Obecny odczyt jest już piątym z rzędu odczytem o wyższej wartości niż miesiąc wcześniej – dodaje prof. Rogowski.

fot. mat. prasowe

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

Pierwszy w tym roku styczniowy odczyt Indeksu wyniósł (+24,5%)


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: