eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rok 2019 udany dla naszych finansów

Rok 2019 udany dla naszych finansów

2020-01-15 11:21

Rok 2019 udany dla naszych finansów

Oszczędzanie poprawia samopoczucie © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Oszczędności, brak zaskakujących wydatków, kredytów i pożyczek oraz wyższe zarobki to główne przyczyny zadowolenia finansowego Polaków w 2019 roku - wynika z badania "Nastawienie do finansów" zrealizowanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Co drugi Polak przebadany przez Quality Watch uznał rok 2019 za udany z finansowego punktu widzenia. Nie brakuje jednak i tych, którzy są rozczarowani - odpowiedziało tak 35 proc. ankietowanych. 16 proc. badanych na pytanie: "Czy uważa Pan/i miniony rok za udany z finansowego punktu widzenia?" - nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Choć zadowolonych z finansów było więcej niż niezadowolonych, to i tak do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor dołączało średnio ponad 5 tys. nowych osób miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Czy miniony rok można uznać za udany z finansowego punktu widzenia?

Niemal co drugi badany (49 proc.) jest usatysfakcjonowany tym, jak poszło mu w finansach w minionym roku.


Oszczędzanie poprawia samopoczucie


Jakie czynniki znalazły się na liście najbardziej wpływających na satysfakcję finansową? Dla 50 proc. badanych takim czynnikiem były zgromadzone oszczędności.
- Co ciekawe, mimo licznych informacji w mediach o wzrostach płac, o możliwościach zmiany pracy, to ostatecznie zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie nie były głównymi przyczynami finansowej satysfakcji rodaków. Wygrało oszczędzanie, które wymaga planowania, a nierzadko również silnej woli i wyrzeczeń. Oszczędzać nie jest łatwo, dlatego gdy się udaje, jak pokazują wyniki badania, fakt ten daje dużo satysfakcji, poczucie bezpieczeństwa, a także poczucie własnej wartości. Z oszczędnościami, zdarzające się od czasu do czasu nieprzewidziane wydatki są łatwiejsze do zniesienia. Odłożone pieniądze pozwalają uniknąć zaciągania kredytu czy pożyczki, co jak pokazuje badanie również stanowi powód do zadowolenia. Oszczędności chronią przed problemami ze spłatą bieżących zobowiązań, jeśli pojawiają się kłopoty - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Niewiele mniej wskazań niż oszczędności, bo 47 proc., zyskał brak zaskakujących wydatków. Trzecim powodem do finansowego zadowolenia był brak konieczności zaciągania pożyczek i kredytów - wskazało tak 37 proc. badanych.

fot. mat. prasowe

Czynniki wpływające na satysfakcję z finansów w 2019 r.

Najważniejszym powodem spełnienia finansowego było oszczędzanie.


Zmiana pracy na lepszą i programy socjalne docenione na równi


Co czwarty ankietowany za czynnik wpływający na jego zadowolenie finansowe w ubiegłym roku uznał wyższe wynagrodzenie i premie. Dla 23 proc. badanych źródłem satysfakcji było spłacanie kredytów i pożyczek w terminie. Niemal na równi zostały docenione zmiana pracy na lepszą i programy socjalne państwa, takie jak 13. emerytura, rozszerzony na pierwsze dziecko od połowy roku program 500+ oraz zwolnienie od sierpnia osób do 26. roku życia z podatku dochodowego.

Zapewne dlatego wśród zadowolonych z finansów częściej są rodzice niż osoby nieposiadające dzieci, ale mimo podatkowej ulgi najmniej jest ich jednak wśród najmłodszych badanych.

Zadowoleni na Podlasiu, załamani w kujawsko-pomorskim


Jeśli chodzi o regiony kraju, to największy udział osób zadowolonych z tego jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r. odnotowano wśród mieszkańców Podlasia – 63 proc. Następnie na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i na Pomorzu Zachodnim – gdzie mieszka po 55-56 proc. usatysfakcjonowanych sytuacją finansową 2019 r.

fot. mat. prasowe

Zadowoleni i niezadowoleni z sytuacji finansowej w 2019 roku

Największy udział osób zadowolonych z tego jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r. odnotowano wśród mieszkańców Podlasia – 63 proc.


Regionem malkontentów okazało się natomiast woj. kujawsko-pomorskie, w którym jako jedynym w kraju, przeważają osoby przekonane, że akurat z pieniędzmi to im w 2019 r. nie poszło dobrze. 38 proc. mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego stwierdziło, że jest niezadowolonych z finansów w 2019 r. podczas gdy pozytywnie ocenia je 36 proc. badanych. Przy średniej dla Polski usatysfakcjonowanych finansami na poziomie 49 proc. słabo wiodło się też mieszkańcom woj. lubuskiego, gdzie jest jedynie 37 proc. zadowolonych, nieco lepiej jest w woj. wielkopolskim – 41 proc. oraz w województwach łódzkim i śląskim po 43 proc., ale nadal sporo poniżej wyniku ogólnopolskiego.

Niemiłe kosztowne zaskoczenia


- Odpowiedzi niezadowolonych z tego jak im poszło z pieniędzmi w 2019 r. wyraźnie pokazują jak ważne jest poczucie stabilizacji w finansach. Niezadowoleni, podsumowali negatywnie rok m.in. dlatego, że zaskoczyły ich nieprzewidziane wydatki – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Czynniki wpływające na brak satysfakcji z finansów w 2019 r.

Niezadowolonych z finansów zaskoczyły nieprzewidziane wydatki.


Niewiele mniejszą grupę osób - 46 proc. rozczarował też brak oszczędności, a co trzeciego niezadowolonego zawiodły wynagrodzenia - zbyt niskie w stosunku do optymistycznych przewidywań. Co czwarta osoba spośród 35 proc. niezadowolonych mówi też o porażce w poszukiwaniach lepiej płatnej pracy. Taki sam odsetek wymienia także problemy z opłacaniem bieżących rachunków, co już po 30 dniach opóźnienia grozi wpisem do rejestru dłużników BIG. Co piąty jest niezadowolony m.in. dlatego, że musiał wziąć kredyt lub pożyczkę. Wśród innych przyczyn, badani podają, że zaczął im przeszkadzać wzrost cen i idący za tym wzrost kosztów utrzymania, podkreślają również negatywny wpływ problemów zdrowotnych na domowy budżet.

Badanie ”Nastawienie do finansów” zrealizowane przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor. Badanie wykonano w listopadzie 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1019 Polaków w wieku 18-75 lat, techniką komputerowo wspomaganych wywiadów internetowych (CAWI).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: