eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Transakcja odrzucona stresuje bardziej niż dług alimentacyjny

Transakcja odrzucona stresuje bardziej niż dług alimentacyjny

2019-11-27 13:48

Transakcja odrzucona stresuje bardziej niż dług alimentacyjny

Polacy wstydzą się odmowy przy płatności kartą © DR - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czego w kontekście finansowym statystyczny Polak wstydzi się najbardziej? Na liście wstydu królują ex aequo trafienie do rejestru dłużników oraz transakcja odrzucona przez terminal. Te sytuacje zawstydzają i stresują nas w większym stopniu niż dług alimentacyjny, bezrobocie czy niskie wynagrodzenie – wynika z danych zebranych na potrzeby opracowanego Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor badania Quality Watch.
Transakcja odrzucona przez terminal to scenariusz, który nie należy do rzadkości, tym bardziej zaskakujący może wydawać się fakt, że tak spore grono Polaków (43 proc., w tym 38 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet) wskazuje go jako przyczynę wstydu i stresu. Co więcej, budzi on w nas takie samo zażenowanie jak znalezienie się na liście dłużników. Skąd przy zwykłej odmowie maszyny bierze się aż tyle emocji? Okazuje się, że można to wytłumaczyć.

– Takie zdarzenia i reakcje to bardzo charakterystyczny symptom osób, które unikają wglądu w swoją sytuację finansową, wręcz uciekają przed pełną wiedzą na temat swoich finansów. Nie mają do końca świadomości jakimi środkami dysponują, nie chcą też często wiedzieć jakie mają zobowiązania, w tym długi, w myśl zasady „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Coraz liczniejsze udogodnienia w postaci kilku kart płatniczych w portfelu nie zdejmują z nas obowiązku planowania i zarządzania. Zdenerwowanie i wstyd to po prostu efekt, tego, że nagle wychodzi na jaw, że nie dajemy rady i nie do końca panujemy nad poważną częścią naszego życia jaką są finanse – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak już wspomniano powyżej, w równym stopniu co transakcja odrzucona wstydzi nas i stresuje znalezienie się na liście dłużników. „Nie zapłaciłeś 250 zł za ..., jeśli nie zrobisz tego w ciągu 30 dni, wpiszemy cię do Rejestru Dłużników prowadzonego przez BIG”. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku odrzucenia płatności kartą, bardziej wstydzą się kobiety niż mężczyźni. Jeżeli przyjrzeć się natomiast odpowiedziom poszczególnych grup wiekowych, to osoby starsze bardziej stresuje perspektywa obecności w rejestrze dłużników (57 proc.), dla młodych największym "obciachem" okazuje się transakcja odrzucona przez terminal (63 proc.).

fot. mat. prasowe

Wstydliwe i stresujące sytuacje

Transakcja odrzucona przez terminal to powód do wstydu dla aż 43% Polaków.


W pozostałych z siedmiu badanych sytuacji bardziej denerwują się i wstydzą panowie. Dług alimentacyjny za wstydliwy uważa 34 proc. pań i 44 proc. panów. Następnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej także bardziej zawstydza mężczyzn (17 proc.) niż kobiety (10 proc.). Jeszcze większe różnice widać w przypadku niskich płac, gdzie ponad dwukrotnie więcej panów (14 proc.) niż pań (6 proc.) uważa to za powód do zażenowania. Nieznacznie gorzej czują się panowie od pań w chwili odmowy udzielenia kredytu ze względu na złą historię kredytową.
- U mężczyzn w większym stopniu pieniądze powiązane są z poczuciem własnej wartości i z jednej strony wielu dłużników tej płci nawet przejściowe kłopoty traktuje jak bankructwo i powód do skrępowania czy zawstydzenia, a z drugiej strony silny i długotrwały wstyd bardziej skłania mężczyzn do ukrywania się lub ucieczki przed problemem, niż poszukiwania konstruktywnych rozwiązań i pomocy. Widzę to na co dzień. Po rady i wsparcie, do naszego stowarzyszenia zgłasza się zdecydowanie więcej kobiet i to zwykle na wcześniejszym etapie problemów finansowych – mówi Roman Pomianowski, kierujący Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych.

fot. mat. prasowe

Wstydliwe i stresujące sytuacje wg płci

Niskie zarobki są zdecydowanie bardziej stresujące dla mężczyzn niż dla kobiet.


- O tym, że kobiety szybciej szukają wyjścia z pułapki nadmiernych długów, świadczą również statystyki na temat osób ogłaszających upadłość konsumencką. Od początku 2015 r., kiedy weszły w życie zliberalizowane przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej, wśród decydujących się na skorzystanie z tego rozwiązania cały czas przeważają kobiety. I dzieje się tak, mimo że według naszych statystyk dotyczących osób opóźniających płatności problemy ma zdecydowanie więcej mężczyzn, i na dodatek ich zaległości są zwykle wyższe – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak. - Męski wstyd spowodowany problemami finansowymi to poważniejsza sprawa niż u kobiet - puentuje Roman Pomianowski.

fot. mat. prasowe

Wstydliwe i stresujące sytuacje wg wieku

Transakcja odrzucona przez terminal poczucie obciachu budzi u aż 63% najmłodszych respondentów.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: