eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w X 2019 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w X 2019 r.

2019-11-13 14:43

Indeks BIK: popyt na kredyty w X 2019 r.

Jaki był popyt na kredyty mieszkaniowe? © Fotografeusz - Fotolia.com

Są najświeższe notowania obliczanego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks – PKM (Popyt na Kredyty Mieszkaniowe). Okazuje się, że miniony miesiąc okazał się kolejnym, w którym Polacy pożyczali na mieszkania więcej niż przed rokiem - wartość indeksu wzrosła o 18,1%. Rzesza wnioskujących o kredyt powiększyła się z kolei o 7,8%.
Październikowa wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), czyli wskaźnika, który dostarcza nam informacji o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, ukształtowała się na poziomie 18,1%. Oznacza to, że w dziesiątym miesiącu br. - w przeliczeniu na dzień roboczy, przesłane do BIK przez banki i SKOK-i zapytania o kredyty mieszkaniowe opiewały na kwotę o 18,1% wyższą aniżeli w październiku 2018.

Jak pisze BIK, w badanym okresie wniosek o kredyt złożyło łącznie 39,13 tys. klientów. Dla porównania, rok wcześniej było ich 36,32 tys., co oznacza, że odnotowany wzrost sięgnął 7,8%. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że we wrześniu br. takich klientów było o 9,3% mniej (35,8 tys.) niż w październiku. Przeciętna kwota, o jaką wnioskowano w minionym miesiącu, wyniosła 282,9 tys. zł.

Najświeższe statystyki komentuje Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej:
- Październikowa wartość indeksu jest o 2,1 p.p. wyższa od wartości z września br. (+16,0%). W porównaniu do października zeszłego roku, tegoroczna wartość indeksu w październiku jest o 1,1 p.p. niższa i wynosi (+17,1%).

fot. Fotografeusz - Fotolia.com

Jaki był popyt na kredyty mieszkaniowe?

Rosną kwoty pożyczane na zakup mieszkań.


Na obecną wartość indeksu na poziomie (+18,1%,) wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt, jak i wzrost o 9,6%, w okresie październik 2019 r. - październik 2018 średniej wartości wnioskowanego kredytu mieszkaniowego - mówi prof. Waldemar Rogowski.


- Nadal utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym. W dziesięciu miesiącach 2019 r. łącznie 385,39 tys. osób wnioskowało o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 21,6 tys., czyli o 5,9% – dodaje prof. Rogowski.

Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: