eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Masz długi? Zobacz, gdzie szukać rozwiązania

Masz długi? Zobacz, gdzie szukać rozwiązania

2019-11-13 14:00

Masz długi? Zobacz, gdzie szukać rozwiązania

Jak firma windykacyjna może wesprzeć dłużnika? © photo 5000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Samo wspomnienie o firmie windykacyjnej przyprawia wielu dłużników o dreszcze. Najwyraźniej nie zdają sobie sprawy, że to właśnie windykator może okazać się początkiem wychodzenia z kłopotów. A jak z tą świadomością jest wśród Polaków? Z badania zrealizowanego dla Związku Przedsiębiorstw Finansowych przez SW Research wynika, że nie mamy się czym pochwalić. Aż 72,3 proc. z nas przyznaje, że nie wie, w jaki sposób firma windykacyjna mogłaby pomóc w spłacie zadłużenia. Ci, którzy mają wiedzę na ten temat, wskazują najczęściej kilka rozwiązań, w tym rozłożenie długu na raty, wydłużenie okresu spłaty zobowiązania (51,6 proc.) oraz ugodę (44 proc.).
Doświadczenie pokazuje, że dla wielu z nas już sama świadomość posiadania długu jest wysoce niekomfortowa, a zmaganie się z jego uregulowaniem stanowi niemałe wyzwanie emocjonalne. Potwierdzają to zlecone przez ZPF badania, z których wynika, że zadłużenie wywołuje stres u niemal 62 proc. Polaków. Połowa zadłużonych nie wspomina o kłopotach najbliższym, chcąc uchronić ich od zmartwień, co trzeci zachowuje tę informację wyłącznie dla siebie, a co piąty wstydzi się problemów finansowych lub nie ujawnia ich, żeby uniknąć kłótni.

Okazuje się również, że Polacy winą za swoje długi obarczają nie siebie, ale domagające się zwrotu pieniędzy banki, pożyczkodawców czy windykację. Co więcej, tylko niewielu z nas ma świadomość, że firmy zajmujące się zarządzaniem wierzytelnościami mogą udzielić dłużnikowi wsparcia i wyprowadzić go na prostą.
– Konsumenci często przyjmują postawę obronną wobec kontaktu ze strony firmy windykacyjnej. Oczywiście każdy może popaść w długi, każdego może spotkać utrata pracy lub inne zdarzenie losowe, które spowoduje, że nie będzie miał środków na spłatę swoich zobowiązań, ale kontakt z firmą windykacyjną powinien być postrzegany jako wspólne szukanie rozwiązania, a nie uciekanie przed odpowiedzialnością, co generuje niepotrzebny stres, niepewność i to nie tylko po stronie osoby zadłużonej, ale wpływa przecież atmosferę całego gospodarstwa domowego – podkreśla Andrzej Roter, Prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych, która wraz z firmami członkowskimi, zarządzającymi wierzytelnościami, realizuje kampanię „Windykacja? Jasna Sprawa!”.

Realna pomoc


Choć narzędzia oferowane osobie zadłużonej przez firmy windykacyjne zna tylko 27,7 proc. respondentów, większość z nich potrafiła wskazać tylko kilka z nich. Osoby te zdają sobie sprawę z faktu, że można rozłożyć zadłużenie na przystępne raty (65,1 proc.) bądź też wydłużyć okres spłaty długu (51,6 proc.). Na możliwość podpisania ugody wskazało 44 proc. tych osób, zaś co dziesiąta jest poinformowana, że kwotę zadłużenia można uregulować przez Internet .
– Gdy pytamy osoby zadłużone o powody niespłacania zobowiązań, te często przyznają, że przerasta je kwota zadłużenia, wciąż mają nowe wydatki, które obciążają domowy budżet i nie mogą zgromadzić tak dużych środków na spłatę zadłużenia. Gdyby miały świadomość, że można ustalić harmonogram spłat, uwzględniający ich aktualne możliwości finansowe, rozłożyć zadłużenie na dogodne raty czy po prostu wydłużyć termin spłaty, mogłyby łatwiej uporać się z niekomfortową sytuacją – mówi Andrzej Roter.

Lepiej być mądrym Polakiem… przed szkodą


Z przytoczonego powyżej badania, wynika też, że blisko połowa Polaków nigdy nie spóźnia się ze spłatą swoich zobowiązań. Blisko 30 proc. ankietowanych twierdzi, że czasami zdarzają się im opóźnienia, a 6,4 proc. przyznaje, że spóźnia się regularnie. Problemy z terminowością dotyczą zarówno opłat stałych, takich jak czynsz czy alimenty (61,2 proc.) jak i pieniędzy pożyczonych, czyli rat pożyczek, kredytów i innych zobowiązań (41,3) proc.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób firmy windykacyjne mogą wesprzeć dłużnika?

Firmy windykacyjne pomagają m.in. w rozłożeniu zadłużenia na przystępne raty.


– Wielu Polaków podchodzi poważnie do zarządzania domowym budżetem. Część z nich stosuje różne narzędzia, dzięki którym panuje porządek w finansach np. zapisuje wpływy i wydatki, planuje większe zakupy z wyprzedzeniem, odkłada określone środki do tzw. „skarbonki”. Świadome zarządzanie domowymi finansami powoli wchodzi nam w nawyk, choć nie wszystkim. Teraz warto zrobić kolejny krok i nauczyć Polaków zarządzania niespłaconymi zobowiązaniami, które – prędzej czy później – należy uregulować. Nauczyć ich, ale też uświadomić, że również i w tej materii są narzędzia, które mogą im w tej spłacie pomóc, gdy znajdą się w takiej sytuacji. Drogą do tego nie jest unikanie kontaktu lecz skorzystanie ze wsparcia – podsumowuje A. Roter.

Jak radzić sobie z niespłaconymi zobowiązaniami? Oto kilka sposobów:


 • Jeżeli masz zadłużenie, z którym nie możesz sobie poradzić, przeanalizuj dokładnie swój domowy budżet, zarówno pod kątem wpływów, jak i wydatków. Spisz na kartce wszystkie źródła przychodów, a następnie podsumuj wydatki. Zobacz, ile pieniędzy zostaje. Jeśli niewiele, postaraj się ograniczyć te wydatki, które nie są konieczne (np. zakup nowych ubrań, stołowanie się na mieście). To, że ograniczysz jakieś wydatki w danym miesiącu (lub w krótkim okresie czasu), nie oznacza, że całkiem rezygnujesz z tych rzeczy. Po prostu w tej chwili realizujesz plan dotyczący spłaty zadłużenia i jest on twoim priorytetem.
 • Jeżeli w twoim domowym budżecie zostaje zbyt mało środków na spłatę zobowiązań, zastanów się, czy możesz podjąć jakąkolwiek dodatkową pracę, by zwiększyć swoje wpływy. To może być praca tymczasowa, wykonywana w weekendy lub wieczorami. Dowiedz się, czy zadłużenie możesz odpracować. W przypadku należności wynikających np. z nieopłaconego w terminie czynszu, można odpracować je zgłaszając się do spółdzielni, która przydzieli ci lekkie prace np. konserwatorskie lub związane ze sprzątaniem.
 • Pamiętaj, że zaciąganie nowych pożyczek na spłatę tych poprzednich lub innych zobowiązań, może spowodować, że wpadniesz w spiralę zadłużenia. Jeżeli już masz na koncie kilka różnych pożyczek, których nie jesteś w stanie spłacać, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym, dzięki któremu będziesz płacić jedną (zazwyczaj niższą) ratę rozłożoną w czasie.
 • Skontaktuj się z wierzycielem i porozmawiaj z nim. Wspólnie przygotujcie harmonogram spłaty, pamiętając, że większość firm chce się dogadać na etapie windykacji polubownej. Nie musisz od razu spłacać całego zadłużenia i regulować całej kwoty. Zaległe należności możesz rozłożyć na przystępne raty w takiej wysokości, która nie będzie nadwerężać domowego budżetu. Spłatę można rozłożyć na dłuższy czas.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • faflek / 2019-11-17 18:31:24

  Różnie w życiu bywa, każdemu zdarza się lepszy lub gorszy moment. Ja też kiedyś wpadłem w długi ale całe szcześćie trafiłem na eos ksi-firmę windykacyjną która potraktowała mnie naprawdę dobrze, jak zagubionego człowieka, a nie bandziora. Dobrze że znaleźlismy rozwiązanie i sprawa została sprawnie rozwiązana odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Masz długi? Zobacz, gdzie szukać rozwiązania

  bernard67 / 2019-11-27 14:22:32

  tak jak opisane w artykule lepiej sie dogadac z windykatorem ja miałem KRUKA i wszystko dogadałem i jakos poszło odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: