eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Banki nie skąpią kredytów na inwestycje w nieruchomości

Banki nie skąpią kredytów na inwestycje w nieruchomości

2019-10-11 00:20

Banki nie skąpią kredytów na inwestycje w nieruchomości

Banki nie skąpią kredytów na inwestycje w nieruchomości © shou1129 - Fotolia.com

Jak wynika z najnowszego raportu KPMG "Property Lending Barometer 2019. A survey of banks on the prospects for real estate sector lending in Europe", polskie i europejskie banki nadal chętnie kredytują inwestycje w sektorze nieruchomości. To dobra wiadomość, zważywszy chociażby na coraz większy niepokój względem pojawiających się napięć handlowych oraz brexitu. W I półroczu 2019 r. na sześciu głównych rynkach nieruchomości Europy Środkowo-Wschodniej zainwestowano 5,5 mld EUR, za ponad połowę wolumenu odpowiadała Polska.

Przeczytaj także: Banki chętnie finansują inwestycje w nieruchomości w Polsce

Na potrzeby tegorocznej, 10. już edycji badania KPMG zebrano opinie 70 respondentów reprezentujących instytucje finansowe z 15 krajów Europy. Zdaniem większości z nich, banki ciągle chętnie udzielają finansowania na realizacje deweloperskie. Duży nacisk, jaki instytucje finansowe kładą na finansowanie inwestycji w nieruchomości, jest tym bardziej wart podkreślenia, że na horyzoncie pojawiają się już mało sprzyjające czynniki natury ekonomicznej, w tym na przykład widoczne w dużej części Europy spowolnienie wzrostu PKB.
W ciągu najbliższych 2 lat przewiduje się, że w ujęciu łącznym PKB w Europie wzrośnie jedynie o około 1,4%. Gospodarki rozwijające się w Europie Środkowo-Wschodniej wykazują znacznie lepsze wskaźniki PKB, zwłaszcza w takich krajach jak Polska i Rumunia – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce, który jest odpowiedzialny za badanie na polskim rynku już od 10 lat.

Polska wciąż zajmuje kluczową pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem inwestycji w nieruchomości


Na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy br. wolumen inwestycji w nieruchomości zlokalizowane w Europie kontynuował swoje spadki, osiągając poziom zaledwie 114,3 mld EUR, co było wynikiem o 15% niższym od uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Źródłem tego spowolnienia było kilka, występujących jednocześnie czynników, w tym m.in. umiarkowanych perspektyw gospodarczych, niepewności politycznej, braku odpowiednich aktywów czy też zmieniających się wzorców popytu w całej Europie.

Także napięcia w handlu między Europą, Stanami Zjednoczonymi i Chinami mogą powodować zakłócenia w zakresie inwestycji na globalnym rynku nieruchomości. W pierwszej połowie 2019 r. wolumen inwestycji w Europie spadał, zwłaszcza na kluczowych rynkach jak Niemcy czy Wielka Brytania.

fot. shou1129 - Fotolia.com

Banki nie skąpią kredytów na inwestycje w nieruchomości

Banki w Polsce i w Europie wciąż chętnie udzielają kredytów na projekty związane z nieruchomościami.


W ciągu ostatnich 5 lat łączny wolumen inwestycji w sześciu głównych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Polska, Węgry, Rumunia, Słowacja i Bułgaria) znacząco wzrastał. Od stycznia do czerwca br. dokonano inwestycji o łącznej wartości 5,5 mld euro, z czego inwestycje w Polsce odpowiadały za nieco ponad połowę wolumenu transakcji (52%).

Banki w Europie Środkowo-Wschodniej najchętniej finansują inwestycje biurowe


Większość ankietowanych przedstawicieli banków, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania KPMG, przywiązuje strategiczną wagę do finansowania inwestycji w nieruchomości. Tylko dwa kraje – Chorwacja i Słowenia – oceniają projekty nieruchomościowe jako mniej ważny obszar działalności swoich banków.
Inwestycje w nieruchomości z rynku mieszkaniowego są preferowane w większości rozwiniętych gospodarek, podczas gdy większość banków w Europie Środkowo-Wschodniej preferuje finansowanie nieruchomości biurowych. Również w Polsce zauważalny jest ten trend, przy czym w ostatnich latach finansowanie nieruchomości handlowych cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem banków ze względu na zwiększone ryzyko związane z inwestycjami w tym zakresie – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

O RAPORCIE
Raport pt. „Property Lending Barometer 2019” został opracowany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 70 instytucji finansowych działających w sektorze nieruchomości. Celem raportu jest ocena perspektyw i nastrojów w zakresie finansowania bankowego w sektorze nieruchomości w Europie, w oparciu o opinie przedstawicieli banków z 15 krajów (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Holandia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia). Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-lipiec 2019 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: