eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ceny mieszkań potęgują zadłużenie?

Ceny mieszkań potęgują zadłużenie?

2019-09-16 12:18

Ceny mieszkań potęgują zadłużenie?

Rosnące ceny mieszkań każą pożyczać więcej © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dobre dane BIK na temat popytu na kredyty mieszkaniowe to oczywiście dobra wiadomość dla banków czy deweloperów. Najnowszy odczyt sugeruje jednak też, że mieszkania nie przestają drożeć. Średnia wartość wnioskowanego kredytu wzrosła bowiem rok do roku o 10%.
Rynek nieruchomości ma to do siebie, że dane napływają z niego ze sporym opóźnieniem. I tak na przykład na wiarygodne dane o cenach mieszkań trzeba czekać kwartał lub dwa, a na informację o tym ile mieszkań w ogóle sprzedano w kraju czas oczekiwania wydłużyć się może nawet do ponad roku. Właśnie dlatego tak pożądane są wszelkie wskaźniki wyprzedzające czy informacje sygnalne, które może nie z aptekarską dokładnością, ale za to bardziej na bieżąco sugerują co aktualnie dzieje się na rynku.

Popyt w górę


Tego typu opracowaniem jest na przykład publikowana przez BIK informacja o popycie na kredyty mieszkaniowe. Znajdziemy tu informację o tym jak dużo złożono wniosków kredytowych i na jaką wartość opiewały. I tak na przykład w sierpniu popyt na kredyty wzrósł o 13,7% (r/r). Przede wszystkim jest to zasługa 10-proc. wzrostu średniej wartości wnioskowanego kredytu. To znaczy, że Polacy wciąż chętnie zadłużają się na cele mieszkaniowe, z czego cieszyć się mogą banki sprzedające kredyty, ale też deweloperzy czy właściciele mieszkań używanych, którzy chcą swoje mieszkania sprzedać. Dane BIK pokazują, że popyt ze strony kupujących posiłkujących się kredytem nie dość, że jest duży, to jeszcze rośnie.

fot. mat. prasowe

Popyt na kredyty mieszkaniowe

W sierpniu popyt na kredyty wzrósł o 13,7% (r/r).


Ceny mieszkań w górę


I można by na tej informacji poprzestać, ale publikowane przez BIK dane są też dobrym papierkiem lakmusowym, który wskazywać może w jakim kierunku podążają ceny mieszkań. To przecież od tego ile trzeba zapłacić za mieszkanie przede wszystkim zależy to ile na jego zakup musimy pożyczyć. Jeśli w sierpniu nie mieliśmy do czynienia z zaburzeniem tej prawidłowości, to dane BIK można odczytywać tak – ceny mieszkań wciąż dynamicznie rosną.

Więcej ryb w tym stawie


Oczywiście możliwe jest, że wzrost przeciętnej wartości wnioskowanego długu wynika z tego, że Polacy chcą kupować większe mieszkania. Możliwe jest też, że na zakupy ruszyli Polacy mający mniejszy wkład własny, a przez to chcąc kupić wymarzone „M” zmuszeni są pożyczyć więcej pieniędzy z banku. Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę poznamy jednak dopiero za kilka miesięcy, gdy dane na temat zmian cen mieszkań opublikuje bank centralny.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość na którą opiewa wniosek kredytowy (w tys. zł)

Średnia wartość wnioskowanego kredytu wzrosła rok do roku o 10%.


Bartosz Turek, główny analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: