eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Od września niższe limity dla pracujących emerytów

Od września niższe limity dla pracujących emerytów

2019-08-30 12:44

Od września niższe limity dla pracujących emerytów

Od września niższe limity dla dorabiających seniorów © ratmaner - Fotolia.com

Niestety nie każda emerytura gwarantuje taki poziom życia, aby można było zupełnie zapomnieć o pracy. Wielu Polaków, pomimo pobierania renty czy emerytury, nadal więc kontynuuje aktywność zawodową. Ile może dorobić emeryt? Wszystko zależy od tego, czy osiągnął już ustawowy wiek emerytalny. Jeśli nie, obowiązują go limity, których nowe progi obowiązywać będą od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku. Uwaga! Będą niższe niż dotychczas.
Przejście na emeryturę czy rentę nie zawsze łączy się z zakończeniem kariery. Co więcej, w ostatnich latach wyraźnie dostrzegalne jest zwiększenie aktywności zawodowej seniorów. Dane ZUS wskazują, że na przestrzeni ostatnich czterech lat rzesza pracujących emerytów powiększyła się o 30 proc.

W ubiegłym roku w gronie pracujących emerytów widać było dominację kobiet, które stanowiły 56 proc. aktywnych zawodowo osób. Niemal 90 proc pracujących emerytów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. I to właśnie ta grupa seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), może dorabiać bez ograniczeń i nie zważać na ustawowe limity.

Renciści i wcześniejsi emeryci


– Czuwać nad wysokością swoich zarobków muszą osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie. W ich przypadku obowiązują, bowiem limity kwot, jakie można dodatkowo zarobić – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dlatego we wrześniu musimy sprawdzić czy nie zbliżyliśmy się za bardzo do górnego progu, bo od tego właśnie miesiąca obowiązują nowe, niższe limity, czyli istnieje ryzyko, że świadczenie może zostać zawieszone lub zmniejszone – wyjaśnia rzeczniczka.

fot. ratmaner - Fotolia.com

Od września niższe limity dla dorabiających seniorów

Jeśli suma dodatkowego przychodu nie przekroczy 3 387,50 zł miesięcznie, emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości.


Zawieszenie i zmniejszenie świadczenia


Limity zarobków, które świadczeniobiorcy mogą osiągnąć od września wiążą się z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które dotyczy II kwartału kalendarzowego i ogłaszane jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku. W tym czasie seniorzy, którzy pobierają wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 3 387,50 zł. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia (6 291,10 zł), to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to kwota 599,04 zł, renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 449,31 zł, zaś renty rodzinnej dla jednej osoby - 509,22 zł. Przypomnijmy, że w II kwartale 2019 roku przeciętne wynagrodzenia wyniosło 4 839,24 zł.
- Szczególnie ważne jest by na swoje przychody zwróciły uwagi osoby, których działalność podlega obowiązkowemu opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą. To właśnie ich świadczenia mogą zostać zmniejszone lub zawieszone – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Ile może dorobić emeryt? Sprawdź limity kwot dorabiania


Nowe limity, po przekroczeniu, których dorabiający wcześniejszy emeryt lub rencista powinien powiadomić ZUS wynoszą odpowiedni:
  • Jeśli suma dodatkowego przychodu nie przekroczy 3 387,50 zł miesięcznie, emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości,
  • Uzyskanie przychodów w granicach od 3 387,50 zł do 6 291,10 zł, spowoduje zmniejszenie wypłat z ZUS.
  • Przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6 291,10 zł, będzie skutkowało zawieszeniem wypłaty emerytury lub renty w danym miesiącu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: