eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta wiosennych spadków w pełnym rozkwicie

Korekta wiosennych spadków w pełnym rozkwicie

2006-06-29 10:09

W środę złoty od rana tracił do innych walut. Podobnie zachowywał się forint. Wydaje się, że wpływ na taką reakcję miało to, co zazwyczaj naszym walutom pomagało. Okazało się, że turecki bank centralny trzeci raz w tym miesiącu podniósł stopy procentowe. Sięgnęły one już poziomu 22,25 proc.

Przeczytaj także: Małe obroty zwiększają zmienność rynku

Lira turecka co prawda się wzmocniła, ale taka akcja banku wywołała poważne zaniepokojenie - skoro nie można uspokoić rynku stopami na poziomie 20 procent to sytuacja wygląda na kryzysową. Bardzo szybko jednak kierunek kursów się zmienił i wróciły one wtorkowego zamknięcia. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp bez zmian została przyjęta bez emocji - nikt nie oczekiwał innego komunikatu.

Jak widać złotego (przynajmniej na razie) nie osłabiła informacja o złożeniu przez Ryszarda Murata, agenta ubezpieczeniowego, zawiadomienia o przestępstwie, którego kilka lat temu miał się podobno dopuścić premier Kazimierz Marcinkiewicz "przyjmując 200 tys. zł za fikcyjne doradztwo". Rynki potraktowały to zapewne jako przejaw walki politycznej bez większego znaczenia. Jeśli media nie zaczną tej sprawy nagłaśniać (wczoraj była rocznica Poznańskiego Czerwca, więc nie bardzo mogły) to nie zaszkodzi ona naszym rynkom. Gdyby jednak zaczęto się nad tym rozwodzić i pojawił się jakiś cień na obrazie premiera to rynki bardzo by się zaniepokoiły. Premier Marcinkiewicz jest dla nich rzeczywiście gwarantem zachowania status quo.

WGPW rozpoczęła dzień spadkami i to nawet solidnymi, ale duży spokój emanujący z giełd europejskich i rosnący węgierski indeks BUX szybko uspokoił sytuację. Zapomniana nieco we wtorek TPSA była zdecydowanym liderem zwyżki. Rynek był bardzo silny i kolejny raz dał sygnał, że nie można tej siły przypisywać jedynie chęci dobrego zakończenia półrocza. Najbardziej prawdopodobne jest to, że znalazły się fundusze zagraniczne, które postanowiły wyprzedzić tak oczekiwaną przez wszystkich "letnią hossę", która często w tym okresie gości na światowych rynkach.

Optymizm jest już na naszym rynku po tych zwyżkach tak duży, że gracze spodziewają się kontynuacji zwyżek aż do końca tygodnia. Być może tak nawet będzie, ale dużo zależy od reakcji rynków na komunikat FOMC. Gdyby była ona bardzo negatywna to nasz rynek pod prąd nie pójdzie. Dlatego też najbardziej logiczne byłoby, gdyby nasz rynek dzisiaj trochę odpoczął. Jednak, jeśli kupujący akcje też uważają, że przynajmniej do połowy lipca będzie otwarte okno, w którym akcje będą mogły zwyżkować, to nie muszą czekać na wynik posiedzenia. Reasumując - indeksy powinny dzisiaj zachować się neutralnie lub lekko wzrosnąć.

Wszystko w rękach FOMC

W środę rynki przygotowywały się do komunikatu FOMC po posiedzeniu, co ograniczyło aktywność inwestorów. Szczególnie widać to było na rynku walutowym, gdzie kurs EUR/USD zmieniał się nieznacznie. Na rynku akcji w Eurolandzie spadki indeksów też były niewielkie, a koniec sesji neutralny. W USA czekanie na posiedzenie FOMC i brak istotnych danych makroekonomicznych powinny były też znacznie zmniejszyć aktywność inwestorów i właściwie tak też się na wielu rynkach stało, ale nie można powiedzieć, że nic się nie wydarzyło.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: