eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Na co Polacy przeznaczyliby 10 000 zł?

Na co Polacy przeznaczyliby 10 000 zł?

2019-07-12 13:39

Na co Polacy przeznaczyliby 10 000 zł?

Co Polacy zrobiliby z 10 tysiącami złotych? © Pio Si - Fotolia.com

Czy statystyczny Jan Kowalski to w ujęciu ekonomicznym utracjusz czy raczej osoba, która twardo stąpa po ziemi i unika trwonienia pieniędzy? Z badania zrealizowanego na zlecenie Nest Banku wynika, że Polacy zasługują na miano racjonalistów. Wprawdzie niespodziewany zastrzyk gotówki w wysokości 10 000 zł co piąty z nas przeznaczyłby na wakacje, ale 31% badanych zadeklarowało, że dodatkowe pieniądze ulokowałby na bezpiecznej lokacie. Gdyby natomiast przyszło nam zagospodarować 200 tys. zł, to wówczas wybralibyśmy nieruchomość.

Zainwestowali, ale bezpiecznie


Jeżeli chodzi o finanse, to Polacy są zdecydowanymi zwolennikami bezpiecznych rozwiązań. Dowodzi tego Indeks Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku, z którego wynika, że raczej nie palimy się do natychmiastowego wydawania zgromadzonych lub otrzymanych środków*. W odpowiedzi na pytanie, co zrobilibyśmy z niespodziewanych zastrzykiem gotówki w wysokości 10 000 złotych, odpowiadamy najczęściej (31% wskazań), że ulokowalibyśmy je na bezpiecznej lokacie. Po 22% respondentów spożytkowałoby je na remont, spłatę zaległych zobowiązań lub wakacje z rodziną. Jedynie 4% badanych zdecydowałoby się na bardziej ryzykowny krok jak np. inwestycja w fundusze.

Największym zaufaniem Polacy obdarzają konta oszczędnościowe i lokaty i to właśnie na nich odkładają najczęściej zgromadzone oszczędności. Jeżeli jednak mielibyśmy rozważyć ulokowanie nie 10 000, a np. 200 000 zł, to 58% z nas zainwestowałaby w nieruchomość. Konta oszczędnościowe znalazły się dopiero na drugim miejscu, a lokaty na trzecim.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Co Polacy zrobiliby z 10 tysiącami złotych?

Prawie 1/3 Polaków deklaruje, że niespodziewanie otrzymane 10 tys. zł. ulokowaliby na lokacie.


Wysokie ryzyko z szansą dużego zysku? Polacy nie są przekonani…


Połowa badanych deklaruje, że niezależnie od tego, jakiej wysokości budżetem by dysponowali, wybraliby lokatę oszczędnościową. Im większa stopa zwrotu z inwestycji i ryzyko, tym mniej osób zdecydowałoby się na takie rozwiązanie. Na inwestycję o stopie zwrotu 300%, a ryzyku 70% zdecydowałoby się jedynie 6% badanych. Jednak już 1/3 z nas zdecydowałaby się zainwestować mając perspektywę osiągnięcia 20% stopy zwrotu, przy 20% ryzyku.

Deklarujemy, ale czy inwestujemy?


Mimo że badani deklarowali skłonność do inwestowania niespodziewanie otrzymanych kwot, to jedynie 7% z nich regularnie inwestuje swoje oszczędności. Większość nigdy tego nie robiła (62%), a jako przyczynę wskazują przede wszystkim brak kapitału (49%). Barierą jest również obawa o utratę zgromadzonych środków (30%).

Inwestycyjne alternatywy


Inwestycje niezmiennie kojarzą nam się z przedsięwzięciem ryzykownym i wymagającym posiadania dużego kapitału na start. Jednak specjaliści wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest regularne inwestowanie małych kwot. Obecnie produkty inwestycyjne są dostępne także w ofercie banków. Oferują one zarówno fundusze inwestycyjne, plany oszczędzania w funduszach, lokaty z funduszami i produkty strukturyzowane z ochroną kapitału czy celowe plany inwestycyjne. Te ostatnie są rozwiązaniem dla osób, które chcą inwestować regularnie małe kwoty. W tym przypadku przyszły zysk oparty jest o notowania jednostek uczestnictwa funduszy.

*Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nest Bank S.A. w dniach 09.04-15.04.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na próbie 1094 Polaków. Wszystkie dane statystyczne wskazane w niniejszym materiale pochodzą z ww. badania.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: