eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w VI 2019 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w VI 2019 r.

2019-07-08 13:50

Indeks BIK: popyt na kredyty w VI 2019 r.

Większy popyt na kredyty © Agnieszka - Fotolia.com

Jak potwierdzają notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, w czerwcu 2019 r. Polacy chętniej niż przed rokiem sięgali po kredyty mieszkaniowe - wartość indeksu PKM wzrosła względem analogicznego okresu minionego roku o +19,6%. Wyższa niż przed rokiem okazała się również średnia kwota wnioskowanego kredytu, która opiewała na 275,47 tys. złotych (+9% rdr).
Najświeższe dane dowodzą, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, osiągnęła +19,6%, co oznacza, że w szóstym miesiącu tego roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 19,6% wyższą niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.

W analizowanym okresie wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło 35,24 tys. osób, a więc o 1,1% mniej aniżeli rok temu (35,62 tys.). Warto przy tym nadmienić, że w czerwcu br. mieliśmy jednak o 2 dni robocze mniej niż przed dwunastoma miesiącami. O 9,0% wzrosła natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego i wyniosła w czerwcu 2019 r. 275,47 tys. zł.
- Czerwcowa wartość indeksu bezpośrednio wynika ze wzrostu średniej wartości wnioskowanego kredytu w okresie czerwiec 2019 r. do czerwca 2018 r. o 9% przy zbliżonej liczbie wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, mimo dwóch dni roboczych mniej - mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej. - Po pierwszym półroczu 2019 r. widać już, co przewidywaliśmy pod koniec zeszłego roku, że rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo interesujący. Utrzymuje się wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym. W pierwszym półroczu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 10,25 tys. osób czyli o 4,6% wnioskodawców więcej – dodaje prof. Rogowski.

Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: