eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

2019-07-09 11:35

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Płatność © fot. mat. prasowe

Postęp technologiczny dotyka każdej już chyba dziedziny życia i gospodarki i bankowość nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. W ofercie banków co rusz pojawiają się nowe, innowacyjne propozycje. Dziś zbliżeniowe płatności kartą czy płacenie telefonem są już właściwie standardem. Jednocześnie przedstawiciele sektora bankowego nie ustają w przekonywaniu nas, że nowe rozwiązania gwarantują nam bezpieczeństwo. Jak korzystać z płatności mobilnych, aby nie stać się łatwym kąskiem dla cyberprzestępcy? Oto garść porad od ODO 24.

Jak płacą Polacy


Obrót bezgotówkowy w naszym kraju rozwija się tak dynamicznie, że można śmiało zakładać, iż już wkrótce wielu z nas z powodzeniem obywać się będzie bez portfela. Dane zebrane przez Narodowy Bank Polski wskazują że w minionym roku Polacy posiadali 34,7 mln kart z możliwością dokonywania płatności zbliżeniowych. Co więcej, u schyłku minionego roku udział takich plastików w łącznej liczbie kart sięgał 84,1%. Coraz większą popularnością cieszą się również płatności telefonem czy zegarkiem - z wyliczeń cashless.pl wynika, że pod koniec marca br. do urządzeń mobilnych podpiętych było już 2,1 mln kart płatniczych.

Rosnące zainteresowanie nowoczesnymi usługami bankowymi nie umyka oczywiście uwadze banków, które co rusz wychodzą mu naprzeciw, proponując coraz to nowsze i bardziej zaawansowane możliwości w zakresie płatności.
Sposobów dokonywania płatności mobilnych obecnie jest kilka. Pierwszą z nich jest skorzystanie z aplikacji banku, która jest połączona z odpowiednią usługą na naszym telefonie, np. Apple Pay, Google Pay czy HCE. Źródłem pieniędzy jest oczywiście karta bankowa skojarzona z aplikacją mobilną. Transakcja odbywa się na zasadzie standardowej płatności zbliżeniowej, gdzie telefon zastępuje nam kartę płatniczą. Kolejną opcją jest coraz popularniejszy BLIK. Zastępuje on zupełnie użycie karty płatniczej. Transakcji dokonuje się za pomocą kodu wyświetlanego w aplikacji. Dzięki niemu możemy realizować np. wypłaty z bankomatów, płatności w sklepach stacjonarnych, przelewy na numer telefonu (wybrane banki) – wskazuje Barbara Matasek, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.

Nowocześnie i bezpiecznie – jak faktycznie jest?


Niektórzy nadal boją się, że bez problemu złodziej będzie mógł skopiować kartę zbliżeniową lub uzyskać dostęp do aplikacji na telefonie. Jednak jest to bardziej skomplikowane niż może się wydawać. Warto wiedzieć, że:
  1. Złodziej ma utrudnione zadanie chcąc skorzystać ze standardowego terminala płatniczego. Żeby mógł on pobrać nasze pieniądze musiałby być podłączony do sieci płatności. Co więcej, konieczne byłoby podpisanie również umowy z firmą, która obsługuje terminale płatnicze. Przez co bez problemu można byłoby go namierzyć. Dla bezpieczeństwa należy jednak nie nosić portfela i telefonu w tylnej kieszeni spodni lub okrycia wierzchniego;
  2. Sklonowanie naszej karty również nie jest idealnym rozwiązaniem dla złodzieja. Podczas każdej płatności zbliżeniowej generowany jest bowiem jednorazowy kod dCVV. W przypadku sklonowania karty przez złodzieja bank zablokuje ją podczas próby ponownego wykorzystania wygenerowanego wcześniej kodu. Złodziej „sklonowaną” kartą będzie więc mógł posłużyć się tylko raz i zazwyczaj będą to zakupy na niedużą kwotę (w zależności od limitów w konkretnym banku). Niemniej trzeba jednak być czujnym i przede wszystkim chronić samą kartę przed zgubieniem. Na kartach znajdują się imiona i nazwiska oraz kody CVC2/CVV2. Oszust posiadając te informacje oraz numer karty bez problemu skorzysta z niej podczas płatności internetowej, które nie są zazwyczaj z góry ograniczone przez bank stosunkowo niskimi limitami jednorazowej płatności;
  3. Nasze urządzenia oferują dodatkowe funkcje, które chronią dane osobowe. Począwszy od PIN-u, przez odcisk palca, kończąc na rozpoznawaniu twarzy. Korzystanie z nich znacząco minimalizuje utratę informacji, co nie jest zapewnione w przypadku dokumentów tradycyjnych;
  4. Dostępne są bardziej zaawansowane funkcje zabezpieczające. Należy do nich m.in. szyfrowanie całego urządzenia bądź ograniczenie dostępu do poszczególnych aplikacji/folderów, które dodatkowo mogą być chronione osobnym hasłem. Dzięki temu zyskujemy dużą dozę pewności, że przechowywane w folderach dane, w tym dane na temat kart płatniczych, nie trafią w niepowołane ręce w przypadku kradzieży lub zagubienia nośnika.

fot. mat. prasowe

Płatność

W 2018 roku Polacy posiadali 34,7 mln kart z możliwością płatności zbliżeniowej


Reasumując większość nowoczesnych smartfonów, niezależnie od systemu operacyjnego, można tak skonfigurować, by dzięki aktywowanym na nich zabezpieczeniom, znacząco ograniczony został dostęp do zgromadzonych w nich danych. Samo uruchomienie płatności mobilnych podczas zakupów w sklepie możemy również zabezpieczyć, w zależności od dostępnych na naszym urządzeniu opcji. Przykładowo możliwość dokonania płatności może zostać aktywowana dopiero po rozpoznaniu naszej twarzy czy odcisku palca – podsumowuje Barbara Matasek, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw – według Raportu o dokumentach InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich w I kwartale 2019 r mieliśmy do czynienia jedynie z 1 117 próbami wyłudzeń kredytów. Jest to jeden z najniższych wyników od początku publikacji raportu, czyli od 2008 roku. Dzięki rosnącej wiedzy i prowadzonym kampaniom edukacyjnym społeczeństwo coraz częściej zdaje sobie sprawę z różnych niebezpieczeństw oraz na co warto zwracać uwagę.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: