eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2019

Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2019

2019-06-28 13:55

Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2019

Bankowość online © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Pod koniec I kw. 2019 roku z bankowości internetowej mogło korzystać już 38,72 indywidualnych użytkowników - wynika z najnowszej edycji raportu netB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Jednocześnie zauważalna jest rosnąca ilość użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. Na przestrzeni roku ich rzesza powiększyła się o 3 mln osób. Autorzy opracowania przyjrzeli się również transakcjom bezgotówkowym przeprowadzonym za pośrednictwem systemu Elixir.

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2018

Bankowość elektroniczna cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Dane zaprezentowane przez ZBP dowodzą, że u schyłku I kwartału 2019 dostęp do internetowych serwisów bankowych posiadało 38,72 mln osób. Rzesza aktywnych klientów, a więc takich, którzy do bankowości elektronicznej logują się minimum raz w miesiącu, nieco wzrosła, osiągając poziom 17,49 miliona (wzrost o 1,60% k/k, +274 tys. klientów). Wart zaznaczenia jest fakt, że już przeszło 51% aktywnych klientów e-bankowości korzysta z niej za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W badanym okresie liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej po raz kolejny wzrosła, przekraczając poziom 9 mln klientów. Względem poprzedniego kwartału wzrost wyniósł 3,22%, w ujęciu rocznym sięgnął 43%. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy liczba osób aktywnie korzystających z bankowości w komórce zwiększyła się nominalnie o 2,72 mln klientów.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych rachunki klientów indywidualnych

Liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości elektronicznej wynosi obecnie 38,72 mln.


„Rynek bankowości detalicznej w Polsce jest już stosunkowo nasycony. Według naszych badań, ubankowienie mierzone odsetkiem osób powyżej 15 roku życia, posiadających konto w banku sięgnął w marcu tego roku 89%. Liczba nowych aktywnych użytkowników bankowości mobilnej jest natomiast bardzo zbieżna z liczbą nowych użytkowników bankowości elektronicznej – w obu przypadkach w tym kwartale mieliśmy do czynienia ze wzrostem na poziomie ok. 270 tys. klientów. W naszej ocenie, w obecnej fazie rozwoju rynku nowe technologie i coraz lepiej dopasowane do potrzeb klientów funkcjonalności i interfejsy bankowości mobilnej będą istotnym czynnikiem determinującym wybory konsumentów oraz równie ważnym elementem polityki konkurencyjnej banków. Warto jednak pamiętać, że banki ponoszą dziś ogromne nakłady na bezpieczeństwo i rozwój nowoczesnych technologii, których oczekują ich klienci, ale ograniczony z jednej strony potencjał wzrostu rynku, przy jednoczesnych bardzo wysokich obciążeniach sektora z drugiej, mogą w długim okresie stanowić zagrożenie dla dalszego rozwoju w tych obszarach” - mówi Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych rachunki przedsiębiorców MSP

Dane dotyczące klientów MSP za I kwartał 2019 r. wskazują na kontynuację wzrostu liczby klientów MŚP oraz ich aktywności.


Klienci sektora MSP posiadający rachunki bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej posiadali łącznie 2 753 tys. kont w bankach. Liczba małych i średnich przedsiębiorstw, które każdego miesiąca korzystają z elektronicznego dostępu do swojego rachunku po raz pierwszy na koniec marca 2019 roku wynosiła 1,59 mln. Oznacza to niewielki wzrost o 0,81%.

fot. mat. prasowe

Rachunki klientów indywidualnych oraz aktywność w kanałach elektronicznych

W ujęciu rocznym liczba użytkowników aplikacji wzrosła o 43,37%.


W danych za I kwartał 2019 roku dotyczących systemu rozliczeniowego Express Elixir zauważyć można dalszy wzrost liczby rozliczanych komunikatów. W pierwszym kwartale odnotowano blisko 5 milionów sztuk przelewów natychmiastowych. O 2,77% do wartości 9 036 mln złotych spadła wartość obrotów. W pozostałych systemach rozliczeń prowadzonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową tj. Elixir oraz Euro Elixir, zanotowano nieznaczne spadki liczby komunikatów oraz wartości obrotów.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość operacji w systemie Elixir i Express Elixir

Liczba transakcji w systemie Express Elixir wzrosła o ponad 13% rdr


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: