eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co piąta firma nie dostaje kredytu

Co piąta firma nie dostaje kredytu

2019-06-24 10:19

Co piąta firma nie dostaje kredytu

Co piąta firma nie dostaje kredytu © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firmy poszukujące finansowania bankowego na bieżącą działalność i inwestycje muszą być gotowe na trudności. Tego przynajmniej dowodzi badanie zrealizowane przez Instytut Keralla dla firmy faktoringowej NFG. Z zebranych danych wynika, że odmowy uzyskania kredytu doświadcza dziś średnio co 5. przedsiębiorca. To dość spory odsetek, zważywszy fakt, że przed trzema laty z kwitkiem odsyłano co 7. Ratunkiem dla firmy, której wniosek odrzucono, może być faktoring.
Pierwsze trzy miesiące br. przyniosły kolejne zaostrzenie warunków przyznawania kredytów przedsiębiorcom. Za taki obrót spraw odpowiada szereg czynników. Wśród nich wymienić można np. wzrost ryzyka w niektórych branżach, np. w budowlanej, ale również wycofywanie się przez banki z produktów o niskiej rentowności. Rzeczywiście, na przestrzeni ostatnich lat sytuacja sektora bankowego nieco się pogorszyła. Dziś zmaga się on m.in. ze wzrostem kosztów, obciążeniami natury regulacyjnej i ciągle niskimi stopami procentowymi. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że w minionym roku zwrot z kapitałów sektora bankowego okazał się o niemal połowę niższy aniżeli w 2011 roku. Z kolei zysk netto w styczniu br. osiągnął zaledwie 255 mln zł. Dla porównania, analogiczny wynik z 2013 roku to 1,75 mld zł.

Optymizmem nie napawają też dane Krajowego Rejestru Długów, z których wynika, że wartość przeterminowanych należności, jakie mają spółki i mikroprzedsiębiorstwa wobec banków, wzrosła w ciągu roku o ponad ćwierć miliarda złotych (z 969 mln zł do 1,2 mld zł), a odsetek firm, które przestały terminowo spłacać kredyty w bankach, wzrósł o 30%. Nic więc dziwnego, że banki postanowiły zaostrzyć kryteria udzielania kredytów dla firm.

Kredyty coraz trudniej dostępne…


Najnowszy raport Instytutu Keralla na zlecenie firmy faktoringowej NFG „Percepcja faktoringu w MŚP”, wskazuje, że w 2019 roku 20,6% przedsiębiorstw spotkało się z odmową kredytu ze strony banku. W 2016 roku takiej odmowy doświadczyło 14,1% przedsiębiorców. Widać więc, że dostępność kredytów firmowych w Polsce spada, co oznacza, że coraz więcej właścicieli ubiegających się o kredyt, nie otrzymuje niezbędnego wsparcia.

Najbardziej stratne w tym przypadku są JDG-i (20,6% wskazań) i małe spółki (24,1%), a także przedsiębiorcy prowadzący działalność usługową (22,6%) i produkcyjną (22,1%). Nieco rzadziej odmowę słyszały firmy średnie (13%) oraz działające w branży handlowej (15,4%).
– Kredyty przez wiele lat były jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowych. Dotychczasowe nasze badania wskazują, że wybiera je 42,1% przedsiębiorców z sektora MŚP. A wynika to głównie stąd, że przedsiębiorcy po prostu nie znają innych narzędzi wsparcia finansowego. Teraz, kiedy banki przykręcają kurek z kredytami, gros tych przedsiębiorców nie wie, skąd pozyskać środki na bieżącą działalność i inwestycje. Tymczasem negatywna ocena scoringowa w banku nie przekreśla szans na finansowanie, bo jest jeszcze faktoring, który można uzyskać szybko, łatwo i niższym kosztem. Chciałbym, aby przedsiębiorcy mieli tego świadomość – mówi Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu firmy faktoringowej NFG.

…a faktoring coraz łatwiej


Od firm, które ubiegają się o kredyt, banki wymagają zazwyczaj PIT-u, księgi przychodów i rozchodów czy wyciągów z konta. W przypadku eFaktoringu takich wymagań nie ma. Finansowanie faktur odbywa się w całości przez Internet i nie potrzeba do tego wielu formalności. Dodatkowo, w przeciwieństwie do kredytu, umowa faktoringowa jest umową nienazwaną. Strony mogą całkowicie zrezygnować z zawarcia umowy w formie pisemnej i zawrzeć ją w tzw. formie dokumentowej.

fot. mat. prasowe

Odmowy kredytowania bieżącej działalności

W 2016 roku odmowy kredytu doświadczyło 14,1% przedsiębiorców.


Często też, tam gdzie banki odmawiają przedsiębiorcom finansowania, rezygnując na przykład z mniej rentownych usług, faktoring oferowany przez fintechy staje się ostatnią deską ratunku dla firm.
– Nie odstrasza nas finansowanie najmniejszych firm, które dla banków są niewiarygodne, i sektorów powszechnie uznawanych za ryzykowne. Stosowane przez nas metody oceny ryzyka pozwalają nam na podejmowanie takich decyzji. Specjalizujemy się w faktoringu online dla mikroprzedsiębiorców, głównie z branży budowlanej, transportowej i usługowej. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wiele firm odrzuconych przez banki u nas otrzymuje niezbędne finansowanie – mówi Dariusz Szkaradek.

Tańsza alternatywa


Faktoring jest również tańszą i bezpieczniejszą dla przedsiębiorcy opcją niż kredyt. Nie obciąża budżetu firmowego dodatkowymi kosztami w formie comiesięcznych rat kredytowych. Opłata za usługę pobierana jest z dołu i stanowi jednorazowy koszt. Warto podkreślić, że w przypadku faktoringu, przedsiębiorca otrzymuje pieniądze, które i tak mu się należą – tyle że firma faktoringowa wypłaca mu je od razu. Przedsiębiorca nie odczuwa więc negatywnych skutków opóźnień w płatnościach od kontrahenta, nie jest narażony na utratę płynności finansowej i na ryzyko zatorów płatniczych. Faktoring pozwala świadomie zarządzać należnościami w przedsiębiorstwie, a pieniądze uwolnione z faktur można przeznaczyć na bieżące wydatki, rozwój, inwestycje czy uregulowanie zobowiązań.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: