eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto IV 2019

TFI: wartość aktywów netto IV 2019

2019-05-15 13:04

TFI: wartość aktywów netto IV 2019

Jaka wartość aktywów netto TFI? © fotoyou - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

U schyłku kwietnia bieżącego roku wartość aktywów krajowych TFI wyniosła 257,7 mld zł, a więc o kosmetyczne 0,04 mld zł więcej niż w marcu - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Odpowiedzialność za taki obrót spraw ponosi przede wszystkim sprzyjająca koniunktura i wynikające z niej dodatnie stopy zwrotu. Bilans sprzedaży okazał się bowiem ujemny.
Jak dowodzą najświeższe dane, aktywa w funduszach akcji wzrosły o +0,3 mld zł m/m. Sytuacja ta dotyczyła zarówno akcji polskich (+1,2% m/m), jak i zagranicznych (+0,9%). Jest to pozytywne następstwo wzrostów na światowych rynkach kapitałowych. Notowania indeksu MSCI AC World podskoczyły o +3,2%, WIG jednak o zaledwie +0,8%. Podkreślenia wymaga, że bilans sprzedaży funduszy akcji był bliski zera - tak dobrego rezultatu nie notowaliśmy bowiem od listopada 2017 roku.

O dobrej passie nie można mówić natomiast w odniesieniu do funduszy absolutnej stopy zwrotu. W tym segmencie kwietniowa wartość aktywów netto spadła o -3,7% (-0,3 mld zł). Za taki obrót spraw solidarnie odpowiadają odpływy netto z funduszy, w tym umorzenia certyfikatów funduszy zamkniętych oraz ujemny wynik zarządzania.

Wzrosły natomiast aktywa netto funduszy dłużnych, w szczególności funduszy polskich obligacji korporacyjnych (+1,8% m/m, tj. +0,3 mld zł) oraz funduszy dłużnych uniwersalnych długoterminowych (+6,1% m/m, tj. +0,5 mld zł). W pierwszym przypadku to zasługa poprawy sytuacji na rynku polskiego długu korporacyjnego; w drugim – dobrych wyników kilku funduszy.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wyniosła 257,7 mld zł w kwietniu.


Na podobnym poziomie utrzymały się aktywa netto funduszy mieszanych (+0,2% m/m), które obecnie wynoszą 28,3 mld zł. Zmiana wartości środków zgromadzonych w tych funduszach rozłożyła się równomiernie – połowa z nich odnotowała spadek aktywów netto, a połowa wzrost.

W sumie o -0,13 mld zł spadły aktywa w trzech najmniejszych segmentach polskiego rynku – funduszy nieruchomości (-1,4% m/m), sekurytyzacyjnych (-1,6%) oraz rynku surowców (- 3,1%). W pierwszym to efekt głównie likwidacji dwóch funduszy, w drugim umorzeń certyfikatów kilkunastu funduszy zamkniętych.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

O +0,3 mld zł wzrosły aktywa funduszy akcji.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: