eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › O minimalnej emeryturze coraz więcej seniorów może pomarzyć

O minimalnej emeryturze coraz więcej seniorów może pomarzyć

2019-05-20 10:40

O minimalnej emeryturze coraz więcej seniorów może pomarzyć

Coraz więcej seniorów z niskimi emeryturami © vivoo - Fotolia.com

Minimalna emerytura w naszym kraju sięga 1100 zł. Okazuje się jednak, że spore grono emerytów może jedynie pomarzyć o takiej kwocie. Na Dolnym Śląsku wypłatę niższą od minimum otrzymuje co miesiąc aż 8 proc. świadczeniobiorców. Panowie otrzymują średnio 696,24, a panie 756,48 zł. Za taki obrót spraw odpowiada brak wymaganego stażu pracy, który pozwoliłby na wypłacenie im minimalnego świadczenia. Dla kobiet staż ten wynosi 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.
Obniżenie wieku emerytalnego stało się faktem w październiku 2017 r. Była to bez wątpienia dobra wiadomość np. dla tych, którym zdrowie nie pozwalało pracować do 67 roku życia. Każdy medal ma jednak dwie strony. Następstwem krótszego stażu pracy jest bowiem niemal 30-procentowy wzrost wypłat emerytur niższych od minimalnej (porównanie grudzień 2017 - grudzień 2018). W skali całego kraju 58 tys. emerytów, którzy na emeryturę przeszli w minionym roku, otrzymuje świadczenie niższe od minimalnego. Z kolei w całej populacji emerytów, która liczy sobie obecnie 5,7 mln osób, emerytury poniżej 1100 zł ZUS wypłaca 227 tys. osób. 85 proc. z nich to kobiety.

Przypomnijmy, poziom nowych emerytur uzależniony jest od kwoty, która stanowi podstawę jej wyliczenia, a więc od zwaloryzowanej kwoty zgromadzonych składek i kapitału początkowego. Średnia podstawa wyliczenia dla emerytur wypłacanych w grudniu ubiegłego roku w wysokości niższej niż najniższa była w przypadku kobiet wyższa o prawie 20 proc. niż w przypadku mężczyzn. Dlatego też, pomimo, że kobiety przechodzą na emeryturę wcześniej i mają ją wyliczoną z zastosowaniem wyższego dalszego trwania życia, w przypadku emerytur niższych niż najniższa, ich świadczenia są średnio wyższe niż emerytury mężczyzn.
- Niestety aż 85 proc. emerytów z wypłatą poniżej minimalnej emerytury stanowią kobiety a ich średnie świadczenia są o ponad 1000 zł niższe niż mężczyzn – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż panowie. Kobiety mają także mniejsze dochody, gdy przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka, często to właśnie one rezygnują z pracy, gdy muszą się opiekować chorym członkiem rodziny np. starym rodzicem lub niepełnosprawnym dzieckiem. Tymczasem pracujący panowie w tym czasie ciągle budują swój kapitał emerytalny – dodaje rzeczniczka.

fot. vivoo - Fotolia.com

Coraz więcej seniorów z niskimi emeryturami

Niestety aż 85 proc. emerytów z wypłatą poniżej minimalnej emerytury stanowią kobiety a ich średnie świadczenia są o ponad 1000 zł niższe niż mężczyzn.


Zdaniem Iwony Kowalskiej-Matis fakt, że pracodawcy mniej płacą kobietom niż mężczyznom zatrudnionym na takich samych stanowiskach przekłada się na wysokość kapitału zgromadzonego na kontach emerytalnych kobiet.
- Na dodatek z racji tego, że kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni ten kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest niższa. Kobieta w Polsce musi przeżyć dłużej za mniejszy kapitał – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Obecnie najmniejsza wypłacana w kraju emerytura wynosi 4 grosze, które dostaje mieszkanka województwa zachodniopomorskiego. Kolejna jest mieszkanka Śląska z wypłatą w wysokości 5 groszy, a za nią mężczyzna z woj. łódzkiego - 6 groszy. Na Dolnym Śląsku najniższa emerytura wypłacana jest we Wrocławiu i wynosi zaledwie 30 gr, dostaje ją pani w wieku 61 lat, której staż pracy wynosi 4 miesiące a składki zgromadzone na koncie to niespełna 80 zł. Najniższa emerytura wypłacana w Legnicy to tylko 0,70 zł. a w Wałbrzychu to zaledwie 1,89 zł.

Emerytury naliczane osobom, które złożyły wnioski po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn w minionym roku wynosiły przeciętnie 2064 zł, z czego dla mężczyzn średnia to 2724 zł, a dla kobiet 1695 zł. W kraju wypłatę mniejszą niż 100 zł dostaje obecnie ponad 2,5 tys. osób, z czego 493 osób pobiera nie więcej niż 10 zł. Emeryturę w przedziale 700-800 zł dostaje 45 tys. emerytów; w wysokości 800-900 zł - 43 tys. osób a w kwocie 900-1000 zł - 36 tys. osób.

Geograficznie najniższe emerytury dostają panowie pobierający świadczenie z płockiego oddziału ZUS. W przypadku kobiet najgorzej jest w Gdańsku. Z kolei najmniej emerytów pobierających najniższe świadczenie mieszka w woj. lubuskim.

Skąd biorą się tak niskie emerytury? Ponad połowa z tych osób ma świadczenie obliczone wyłącznie na podstawie kapitału początkowego, czyli okresów pracy przed 1999 r. Oznacza to, że osoby te nie odprowadziły ani jednej składki na ubezpieczenie emerytalne po 1998 r., czyli w tym czasie już nie pracowały.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: