eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rachunek od Państwa za 2018 rok. Na co idą nasze podatki?

Rachunek od Państwa za 2018 rok. Na co idą nasze podatki?

2019-05-08 11:14

Rachunek od Państwa za 2018 rok. Na co idą nasze podatki?

Na co idą nasze podatki? © diy13 - Fotolia.com

23 135 zł. Na tę kwotę opiewa średni rachunek, który nasze państwo wystawiło każdemu obywatelowi. Za połowę tej sumy odpowiadają obciążające nas wszystkich wydatki na emerytury i renty, edukację oraz służbę zdrowia. Na pomoc społeczną, w tym 500 plus, każdy z nas oddaje przeciętnie 2136 zł rocznie. Zeszłoroczny Rachunek od Państwa jest o 5 117 zł wyższy od tego, który wystawiono nam przed ośmiu laty.

Państwo wydaje coraz więcej


„Rachunek od Państwa za 2018 r.” zaprezentowano 30 kwietnia 2019 r. Tę ósmą już edycję projektu Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) zorganizowano ostatniego dnia składania zeznań podatkowych za ubiegły rok. Pracownicy i wolontariusze FOR udali się pod urzędy skarbowe w Warszawie, Poznaniu i Kamieniu Pomorskim i tam informowali petentów o bieżącym stanie finansów państwa.

Celem inicjatywy Forum Obywatelskiego Rozwoju jest analiza wydatków publicznych i przedstawienie ich w przystępnej formie, jaką jest przeliczenie ich na przeciętnego obywatela. Przedstawione w ten sposób dane znacznie prościej jest odnieść do naszych zarobków i wydatków.

Jak już wspomniano we wstępie, w 2018 roku „Rachunek od Państwa” na jednego mieszkańca sięgnął 23 135 zł, co oznacza, że był o 1 644 zł wyższy niż rok temu i o 5 117 zł przekraczał rachunek sprzed ośmiu lat.

W 2011 roku, kiedy przygotowywaliśmy pierwszą edycję „Rachunku od Państwa”, wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiły 18 018 zł.

fot. diy13 - Fotolia.com

Na co idą nasze podatki?

W 2018 roku „Rachunek od Państwa” na jednego mieszkańca wyniósł 23 135 zł i był o 1 644 zł wyższy niż rok temu i 5 117 zł wyższy niż 8 lat temu.


Na co rządzący wydają najwięcej?


Emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. W 2018 roku największe pozycje w Rachunku (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) to:
  • Emerytury i renty - 7025 zł
  • Edukacja - 2596 zł
  • Opieka zdrowotna - 2534 zł
  • Pomoc społeczna - 2136 zł (w tym 589 zł programu Rodzina 500+)
  • Transport - 1981 zł
  • Wojsko, policja, więzienia, sądy - 1675 zł
  • Administracja - 1119 zł
  • Odsetki od długu publicznego - 826 zł

Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS zarządzanego przez ZUS, KRUS i wielu innych podmiotów.

Choć zdecydowana większość wydatków publicznych przypada na kilka ww. instytucji, to należy pamiętać, że cały sektor finansów publicznych obejmuje ponad 61 tys. różnych jednostek. Poza wymienionymi należą do niego liczne szkoły, uczelnie, szpitale, ale także podmioty, takie jak np. zarządy cmentarzy komunalnych, parki miejskie, studia filmowe „TOR”, „ZEBRA”, „KADR”. Ze względu na niemożność pozyskania danych dla wszystkich 61 tys. podmiotów oraz skorygowania przepływów między nimi Rachunek od Państwa zawiera pozycję bilansującą „Inne”.

„Rachunek od Państwa” przedstawia wydatki państwa w przeliczeniu na przeciętnego obywatela celowo w bardzo dużym uproszczeniu.


Ilość płaconych przez konkretną osobę podatków i składek zależy od tego, ile ona zarabia i co kupuje. Na przygotowanym przez FOR portalu SprawdzPodatki.pl każdy może sprawdzić, ile podatków i składek mieści się w płacy o dowolnej wysokości. Podając dodatkowo szacunkową wielkość zakupów, każdy może otrzymać swój własny, zindywidualizowany rachunek od państwa.

Wiedza na temat struktury i wielkości wydatków państwa jest niezbędna, ponieważ jej brak uniemożliwia Polakom ocenę i kontrolę nieodpowiedzialnych obietnic polityków.

Metodologia
Rachunki od Państwa powstają w kwietniu, kiedy część instytucji wchodzących w skład sektora finansów publicznych nie opublikowała jeszcze ostatecznych sprawozdań finansowych. Dlatego dane, które publikujemy w kwietniu opierają się częściowo o prognozy finansowe, które nie zawsze są wcielane w życie.

W aktualizacji wcześniejszych edycji Rachunków od Państwa dane szacunkowe zastąpiliśmy danymi o faktycznym wykonaniu budżetów poszczególnych jednostek. Zmiany metodologii mają dwojaki charakter - po pierwsze, metodologia rachunków narodowych, będąca punktem wyjścia do obliczania Rachunku od Państwa została zmieniona przez Eurostat z ESA95 na ESA2010. Po drugie, w trakcie 8-letnich prac nad Rachunkiem od Państwa dopracowaliśmy strukturę opisywanych pozycji tak, aby była ona czytelniejsza. Przy aktualizacji zastosowaliśmy strukturę z ostatniej edycji do wszystkich poprzednich.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: