eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wynajem mieszkania w I kwartale 2019

Wynajem mieszkania w I kwartale 2019

2019-05-02 09:10

Wynajem mieszkania w I kwartale 2019

Jaka jest rentowność najmu mieszkań? © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na przestrzeni ostatniego roku wynajem mieszkania podrożał o 3%. W górę wspięły się również ceny nieruchomości. Mimo to inwestycja w nieruchomość mieszkalną pozostaje interesującą alternatywą dla mało zarabiających dziś lokat bankowych. Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że na średnim mieszkaniu w Częstochowie lub małym lokum w Łodzi można zarobić nawet 9% brutto. Jest to jednak wynik, który nie uwzględnia ani podatku ani też ewentualnych kosztów kredytu.

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania: rentowność II 2019

Jak czytamy w raporcie, w ujęciu rocznym największe wzrosty odnotowały koszty wynajmu dużego mieszkania w Bydgoszczy (13%), średniego mieszkania w Białymstoku i Toruniu (10%) oraz małego lokum na terenie Łodzi (12%). W przeciwnym kierunku koszty wynajmu mieszkania raczej nie podążały, a jeżeli już doszło do obniżek, to najczęściej były one kosmetyczne. Jedynym przypadkiem, o którym warto tu wspomnieć był 5-procentowy spadek odnotowany w odniesieniu do dużych mieszkań w Lublinie. Przeciętnie najem zdrożał o około 3%, a więc skala podwyżek była znacznie mniejsza niż miało to miejsce w przypadku cen mieszkań.

Duże mieszkania gorszą inwestycją?


Wynajem mieszkania pozostaje inwestycją o pokaźnej rentowności. W przypadku małych i średnich lokali mieszkalnych sięga ona 7% brutto rocznie, a w przypadku dużych ok. 6% brutto, przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane przez 12 miesięcy w roku.
– Największe mieszkania są mniej rentowne, ale istnieją sposoby na poprawę zyskowności. Wielu właścicieli takich mieszkań uzyskuje wysoką rentowność dzięki dzieleniu ich na mikro kawalerki lub wynajmując różnym najemcom poszczególne pokoje. – tłumaczy Anton Bubiel z Rentier.io.

fot. mat. prasowe

Koszt najmu i rentowność inwestycji w mieszkanie

Nawet 9% brutto można uzyskać kupując średniej wielkości mieszkanie w Sosnowcu i Częstochowie.


Najwyższą rentowność, przekraczającą 9% brutto, można uzyskać w przypadku średniej wielkości mieszkań w Sosnowcu i Częstochowie oraz małych mieszkań w Łodzi.
– Tam, gdzie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest największa, najemcom najbardziej opłaca się przenieść do własnego mieszkania. W przypadku małych mieszkań w Łodzi i średnich w Sosnowcu, koszt najmu jest aż o ok. 70% wyższy niż rata kredytu zaciąganego na zakup podobnego mieszkania. Gdy tylko stanie się to możliwe warto więc przenieść się do własnego mieszkania. – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów najmu i raty kredytu

W Gdyni czynsz wynajmu mieszkania może nie pokryć raty kredytowej.


Jak to policzyliśmy


Wyliczenia sporządzono na podstawie 71 751 ogłoszeń najmu oraz 130 204 ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań. Te dane wykorzystano od oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Zwracamy uwagę, że prezentowana przez nas rentowność jest wartością brutto, czyli przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Nie uwzględniono m.in. kosztów ewentualnego kredytu, zaciąganego na zakup mieszkania, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników. Takie koszty mają charakter indywidualny w odniesieniu do konkretnej nieruchomości.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: