eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › W jakim wieku otrzymamy najlepszy kredyt hipoteczny?

W jakim wieku otrzymamy najlepszy kredyt hipoteczny?

2019-04-23 11:41

W jakim wieku otrzymamy najlepszy kredyt hipoteczny?

W jakim wieku otrzymamy najlepszy kredyt hipoteczny? © Daniel - Fotolia.com

Wprawdzie o kredyt hipoteczny może wnioskować każdy, kto osiągnął dojrzałość prawną, to jednak praktyka pokazuje, że niektórym grupom wiekowym o zaciągnięcie zobowiązania może być naprawdę trudno. Mowa tu m.in. o młodych buntownikach i przedstawicielach tzw. silver generation. Młody wiek sprawia, że kredyt można otrzymać na długi okres, ale jednocześnie problemem może okazać się brak doświadczenia zawodowego i życiowej stabilności. Z drugiej strony, gdy już osiągamy stabilność i pozycję, to wkraczamy w wiek, na który banki nie patrzą zbyt przychylnie. Ile lat powinien mieć kredytobiorca idealny? Kto może liczyć na najlepszy kredyt hipoteczny?

Kiedy wiek pozwala, a doświadczenie jeszcze nie


Warto przypomnieć, że w Polsce pełną zdolność do czynności prawnych osiągamy dopiero w wieku 18 lat i tyle też musimy mieć, aby móc podpisać w banku umowę kredytową.
- Poza nielicznymi przypadkami taki właśnie warunek stawiają banki. Jednak żaden 18-latek nie dostanie w banku kredytu od razu, a zwłaszcza tak dużego, jaki konieczny jest do zakupu nieruchomości. Wyjątkiem będą sytuacje, w których młody człowiek jest współkredytobiorcą i kredyt uzyskuje np. razem z rodzicami. Odpowiedni wiek to bowiem tylko jeden z wielu czynników koniecznych do uznania przez bank, że jesteśmy godnym zaufania kredytobiorcą. Bardzo ważne są przede wszystkim odpowiednie dochody. Nie licząc prac dorywczych pierwsze dochody zaczynamy uzyskiwać dopiero po skończeniu szkoły, a często studiów, czyli mając 20 i więcej lat. Istotna jest także stabilność dochodów – im klient jest młodszy, tym potrzebuje dłuższego stażu pracy, aby analityk bankowy uznał, że może przyznać mu kredyt – mówi Krzysztof Iwan, ekspert ANG Spółdzielni z Łodzi.

Tym, na co bank zwraca szczególną uwagę, jest również scoring. Wpływa na niego cały szereg czynników: od wieku, przez rodzaj wykonywanej pracy i sytuację rodzinną, po wykształcenie. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów i ich wnikliwa analiza pozwala bankowi podjąć ostateczną decyzję i zaakceptować (bądź nie) wniosek o kredyt hipoteczny.

fot. Daniel - Fotolia.com

W jakim wieku otrzymamy najlepszy kredyt hipoteczny?

Z punktu widzenia analiz bankowych idealny wiek do zaciągnięcia kredytu to 30-40 lat.


Kiedy doświadczenie pozwala, ale wiek już nie


W bankach trzydziestolatkowie postrzegani są najczęściej jako „ludzie z doświadczeniem”. Czterdziestolatkowie to z kolei ci, którzy do czegoś doszli. A pięćdziesięciolatkowie?
- Wkraczając w późną dojrzałość, mamy wiele niezaprzeczalnych atutów. Doświadczenie zawodowe i to bez względu na branżę, w jakiej pracujemy, znajduje się na poziomie, na który młodzi ludzie jeszcze długo będą się wspinać. Nasze dochody nie dość, że są pokaźne, to jeszcze stabilne i prawdopodobnie będzie tak jeszcze przez dłuższy czas. Jednak dla banku tylko na pierwszy rzut oka to idealna sytuacja. Standardowy kredyt hipoteczny na zakup lub budowę nieruchomości udzielany jest na 30 lat; przy takim okresie zarówno rata, jak i koszty kredytu są relatywnie optymalne. Niestety, tylko nieliczne banki wykraczają poza graniczny górny wiek 75 lat, gdy będziemy spłacać ostatnią ratę. Ma to oczywiście związek z zakończeniem aktywności zawodowej i przejściem na emeryturę, oraz potencjalnymi zwiększonymi wydatkami na zdrowie. To w oczywisty sposób redukuje możliwości zaciągnięcia znaczącego zobowiązania z niską ratą – tłumaczy Krzysztof Iwan z ANG Spółdzielni.

Najlepszy kredyt hipoteczny dla 30-latka


Z punktu widzenia analiz bankowych idealny wiek do zaciągnięcia kredytu to zatem 30-40 lat. Wtedy ludzie stają się dojrzali zarówno życiowo jak i zawodowo - sytuacja zawodowa staje się ustabilizowana, dochody są na odpowiednim poziomie. Często w historii kredytowej można zobaczyć także wcześniej brane i spłacane bez problemów zobowiązania.
- W takiej sytuacji każdy bank chętnie przyjmie nas do grona swoich klientów. Także i przy kredytach na zakup nieruchomości, które udzielane są z reguły na 30 lat analitycy będą patrzeć na nas przychylnym okiem. Tzn. wtedy kredyt bierzemy w rozkwicie swoich możliwości życiowych, zawodowych, finansowych, a spłacimy go jeszcze w okresie swojej zawodowej aktywności. I jak się można spodziewać, będąc w tej sytuacji, możemy wybierać i przebierać w ofertach. Jednak pamiętajmy, że ten wspaniały stan nie trwa wiecznie – dodaje Krzysztof Iwan.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: