eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Idealny kredytobiorca, czyli zdolność kredytowa i co jeszcze?

Idealny kredytobiorca, czyli zdolność kredytowa i co jeszcze?

2019-04-17 10:38

Idealny kredytobiorca, czyli zdolność kredytowa i co jeszcze?

Zdolność kredytowa i co jeszcze? © bnorbert3 - Fotolia.com

Kredyt hipoteczny to najczęściej zobowiązanie na wiele długich lat. Z tego też względu decyzję o jego zaciągnięciu należy dokładnie przemyśleć. Warto również wiedzieć, co biorą pod uwagę banki, analizując sytuację kredytobiorcy, który chce pozyskać finansowanie na zakup nieruchomości. Kim w oczach instytucji finansowej jest kredytobiorca idealny? Czy dla banku liczy się wyłącznie jego zdolność kredytowa?

Przeczytaj także: Jak przygotować się do rozmowy o kredycie hipotecznym?

Kim jest idealny kredytobiorca?


Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak brzmiące pytanie nie jest proste, ponieważ wszystkie przypadki są przez banki rozpatrywane indywidualnie. Każdy z nich posiada swój wewnętrzny scoring, czyli sposób oceny kredytowej. Jest to metoda, której zastosowanie pozwala określić wiarygodność kredytobiorcy. Kluczową z ocenianych kwestii jest zdolność kredytowa. Podstawą do jej wyliczenia są dochody osoby ubiegającej się o finansowanie zakupu nieruchomości.

Stan cywilny a kredyt


Przede wszystkim warto podkreślić, że w przypadku, gdy kredytobiorca nie wykazuje się dostatecznymi dochodami, jego stan cywilny czy wykształcenie z pewnością nie przekonają banku do przyznania mu kredytu.
– Możemy się jednak domyślać, że osoby będące w stałych związkach mogą być bardziej preferowane przez bank. W sytuacji, gdy w gospodarstwie domowym zabrakłoby jednego dochodu, to zawsze jest ta druga osoba, mogąca go wspierać i pomagać w spłacie kredytu. Z drugiej jednak strony singiel posiadający wystarczające dochody nie będzie też miał problemu z uzyskaniem kredytu, mówi Andrzej Łukaszewski, ekspert kredytowy Gold Finance.

fot. bnorbert3 - Fotolia.com

Zdolność kredytowa i co jeszcze?

Jaki jest idealny klient starający się o kredyt hipoteczny?


Wykształcenie


Teoretycznie banki powinny preferować osoby z lepszym wykształceniem.
– Taka osoba, w przypadku utraty źródła dochodu, jest w stanie szybciej znaleźć nowe zajęcie. Wykształcenie to jednak nie wszystko. Banki czasem odmawiają przyznania kredytu osobom bardzo młodym, np. poniżej 25 roku życia, mimo iż mogą pochwalić się wyższym wykształceniem - mówi Andrzej Łukaszewski z Gold Finance. Jednak pamiętajmy, że jeśli ktoś nie ma wystarczających dochodów to stan cywilny, czy wykształcenie nie przekonają banku do przyznania tej osobie kredytu.


Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego…


Osoba, która zamierza ubiegać się o kredyt hipoteczny, przede wszystkim powinna rozpocząć od spotkania z ekspertem finansowym, który wyliczy zdolność kredytową i podpowie pewne rozwiązania.
– Na pewno warto zadbać o swój dochód, a przede wszystkim o odpowiednie udokumentowanie go. Warto też przed złożeniem wniosku kredytowego samemu sprawdzić jak wygląda nasza historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli mieliśmy w przeszłości jakieś zobowiązania finansowe i nie mamy pewności, czy wszystko było w porządku z regularnymi spłatami, to warto te sytuacje wyjaśnić i wyprostować przed złożeniem wniosku kredytowego. Jeśli mamy problem ze zdolnością kredytową i przyczyną tego są już istniejące zobowiązania, to dobrze byłoby pomyśleć o ich ograniczeniu przed złożeniem wniosku kredytowego – dodaje Andrzej Łukaszewski, ekspert kredytowy Gold Finance.

Podwyższenie scoringu – czy to możliwe?


Istnieje taka możliwość, jednak jest to kwestia indywidualna. Oczywiście, nie jest to krótkotrwały proces, w kilka dni lub tygodni jest to wręcz niewykonalne. Możemy pomyśleć o znalezieniu dodatkowego źródła dochodu lub ograniczeniu naszych zobowiązań, co zwiększy naszą zdolność kredytową. Możemy również poprosić kogoś o dołączenie do kredytu. Na pewno nie powinniśmy w bardzo krótkim czasie składać wielu wniosków kredytowych, ponieważ to obniży naszą punktację w BIK i może spowodować spadek scoringu w bankach.
– Bardzo często przychodzą do mnie klienci, którzy mówią że specjalnie ostatnio wzięli drobny sprzęt na raty tylko po to, żeby pokazać jakąś historię zobowiązań przed staraniem się o kredyt hipoteczny. Jest to naprawdę zupełnie niepotrzebne działanie – mówi Andrzej Łukaszewski, ekspert kredytowy Gold Finance.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: