eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 1/2 Polaków gotowa na ubezpieczenie spłaty kredytu

1/2 Polaków gotowa na ubezpieczenie spłaty kredytu

2019-04-05 11:29

1/2 Polaków gotowa na ubezpieczenie spłaty kredytu

Ubezpieczenie kredytu © Андрей Яланский - Fotolia.com

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii dla AXA Partners, 55,4% Polaków jest gotowych na ubezpieczenie spłaty kredytu od zdarzeń losowych. Taki wynik może cieszyć, zwłaszcza że zadłużamy się coraz chętniej. Co 5. z badanych (19,7%) charakteryzuje sceptycyzm wobec tego rodzaju polis. Eksperci AXA Partners zakładają jednak, że będzie on systematycznie spadać.
Wprawdzie koniunktura gospodarcza ma się całkiem nieźle, a w niektórych branżach mamy pokaźny wzrost wynagrodzeń, to grupa Polaków, którzy nie radzą sobie z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i pozakredytowych, ciągle się powiększa. U schyłku minionego roku liczyła sobie 2,78 mln osób, których łączne zadłużenie opiewało na 74 miliardy złotych, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 6,8%.

Dane AXA Partners dowodzą, że kredyt posiada dziś blisko co drugi Polak (45%). Poszukując dodatkowego finansowania, najchętniej wybieramy kredyt gotówkowy (32,5% wskazań) oraz kartę kredytową (19,9%). Niemal 13% respondentów dysponuje kredytem odnawialnym (w rachunku bankowym), a co dziesiąty ma na swoim koncie kredyt hipoteczny.

Kredytowy święty spokój


Badanie przeprowadzone przez AXA Partners wykazało, że równolegle ze wzrostem zadłużenia Polaków rośnie ich gotowość do ubezpieczania nowych zobowiązań finansowych. Przeszło co drugi ankietowany (54,5%) deklaruje gotowość do wykupienia ubezpieczenia spłaty kolejnego kredytu, a co czwarta (25,8%) nie wyklucza takiej możliwości.

Główną sytuacją losową, na wypadek której Polacy chcieliby się ubezpieczyć, aby nie narażać siebie lub bliskich na długi, jest śmierć (49,7% wskazań). W drugiej kolejności ankietowani wskazywali poważne zachorowania oraz utratę pracy (odpowiednio 39,5% oraz 40,2%). Co ciekawe, obawa przed stratą zatrudnienia jest nadal bardzo silna, pomimo dobrej koniunktury na rynku pracy. Według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w lutym br. wyniosła 6,1%.

fot. Андрей Яланский - Fotolia.com

Ubezpieczenie kredytu

Co drugi Polak gotowy na ubezpieczenie spłaty kredytu.


Najmniej chętnie Polacy ubezpieczyliby swój kredyt od czasowej niezdolności do pracy (19,9%) oraz z powodu hospitalizacji (14,6%).
– Cieszy fakt, że Polacy z coraz większą odpowiedzialnością podchodzą do kwestii zabezpieczania spłaty własnych zobowiązań finansowych na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jednocześnie wśród kredytobiorców wciąż pozostaje spora grupa osób sceptycznych względem produktów ubezpieczeniowych tego typu. Taką postawę deklaruje blisko co piąty uczestnik badania. Naszym zdaniem odsetek ten będzie jednak systematycznie spadać. Rośnie bowiem świadomość ubezpieczeniowa Polaków. Tylko co dziesiąty ankietowany wskazuje niewystarczającą wiedzę jako powód braku ubezpieczenia spłaty kredyty – komentuje Tomáš Mrnka, Country Manager Poland AXA Partners.

Wśród osób, które nie są zainteresowane zakupem ubezpieczenia spłaty zobowiązania finansowego, jako główny powód wskazywane są brak takiej potrzeby (32%), brak odpowiednich środków finansowych (18,3%) oraz ograniczone zaufanie do ubezpieczeń (16,8%).

Jak po ubezpieczenie kredytu, to do… banku


Co ciekawe, Polacy najchętniej zakupiliby ubezpieczenie zobowiązania finansowego w instytucji, która udzieliła im kredytu, czyli w banku (62,4%). Gotowość do nabycia ubezpieczenia bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego deklaruje co czwarty ankietowany (24,8%). Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się porównywarki ubezpieczeń (8,2%) oraz pośrednicy ubezpieczeniowi (4,5%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Pytanie o kredyt

    Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: