eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto II 2019

TFI: wartość aktywów netto II 2019

2019-03-13 13:17

TFI: wartość aktywów netto II 2019

Pieniądze © Alex White - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

U schyłku lutego bieżącego roku wartość aktywów krajowych TFI wyniosła 259,2 mld zł, czyli o 0,4 mld zł więcej niż w styczniu - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Odpowiedzialność za taki obrót spraw ponosi przede wszystkim dodatnie saldo wpłat i wypłat (+0,3 mld zł), jak również dodatni wynik zarządzania.
Jak wynika z najnowszej analizy, w drugim miesiącu br. dodatnie wyniki udało się osiągnąć około 2/3 funduszy, przy czym najwyższe stopy zwrotu dotyczyły funduszy akcyjnych lokujących kapitał na rynkach rozwiniętych. Nieco gorsze rezultaty przypadły w udziale funduszom skupiającym się na rodzimym rynku akcji - indeks szerokiego rynku WIG stracił -0,8%, za co odpowiedzialność spadła przede wszystkim na duże spółki (WIG20 zakończył luty ze stratą na poziomie -2,0%). Na tym tle całkiem nieźle wypadły małe i średnie spółki, którym udało się kontynuować rozpoczęte przed kilkoma tygodniami wzrosty.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła o +0,4 mld zł w lutym.


Jeżeli chodzi o dynamikę, to w lutym palmę pierwszeństwa dzierżyły fundusze surowcowe. Dzięki zarówno dobrym wynikom (średnia stopa zwrotu wyniosła +1,2%), jak i wpłatom od klientów, aktywa tego typu rozwiązań powiększyły się o +1,9%, do 881 mln zł. Na drugim miejscu znalazły się fundusze akcyjne, których aktywa wzrosły o +0,5% do blisko 26,9 mld zł. To zasługa dobrych wyników inwestycyjnych, ponieważ saldo wpłat i wypłat było ujemne. Niewiele niższą dynamikę osiągnęły fundusze dłużne, które po włączeniu do nich funduszy gotówkowych, stanowią największy segment rynku. W lutym ich aktywa wzrosły o +0,5%, czyli +0,5 mld zł, do 103,3 mld zł. Duża w tym zasługa powrotu klientów do funduszy o niskim ryzyku, którzy wpłacili do nich ok. +0,5 mld zł netto.

Na osiem segmentów dwa zakończyły miesiąc ze spadkiem aktywów. W przypadku funduszy absolutnej stopy zwrotu był to dziewiąty z kolei miesiąc z ujemną dynamiką. W tym czasie
aktywa w nich zgromadzone zmniejszyły się niemal o połowę, do 8,6 mld zł. W przypadku funduszy sekurytyzacyjnych wartość zgromadzonych w nich aktywów zmniejszyła się nieznacznie, zaledwie o -5 mln zł do 4,5 mld zł.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

W badanym okresie aktywa funduszy dłużnych wzrosły o +0,5 mld zł.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: