eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zaskakująco dobra spłata kredytu

Zaskakująco dobra spłata kredytu

2019-03-07 12:28

Zaskakująco dobra spłata kredytu

Zaskakująco dobra spłata kredytu © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czy spłata kredytu przysparza nam kłopotów? Raczej nie. Jak bowiem dowodzi najświeższa odsłona realizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, w styczniu br. odsetek gospodarstw domowych terminowo obsługujących swoje zobowiązania osiągnął niemal 80%, co jest drugim, najwyższym wskazaniem w całej historii badania.
Z badania wynika, że względem października 2018 roku zmniejszyła się zarówno grupa respondentów deklarujących nieznaczne problemy z obsługą zobowiązań (z 17% do 15,4%), jak i odsetek tych, którzy sygnalizują „duże problemy” (z 5,3% do 4,8%). Zdecydowanie dominującą okazuje się jednak grupa Polaków, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania oraz tych, którzy deklarują, że ten problem w ogóle ich nie dotyczy. Ich odsetek, od października 2016 roku, wynosi średnio 76%.
– Obserwacja sytuacji średnioterminowej ukazuje, że w zakresie bieżącej obsługi zobowiązań tendencje są bardzo pozytywne. Nie widać żadnych oznak zagrożeń w tym zakresie. Domowe budżety, zasilane wynagrodzeniami z rosnącego rynku pracy i wspierane dodatkowo transferami społecznymi (m.in. 500+), pozwalają na terminową obsługę zobowiązań – wyjaśnia dr Sławomir Dudek z IRG SGH.

Przyszłe prognozy równie dobre


Autorzy badania przyjrzeli się również prognozom na najbliższe 12 miesięcy. Odpowiedzi udzielane przez respondentów wyraźnie wskazują, że spłata kredytu nadal nie powinna przysparzać nam problemów. Odsetek gospodarstw domowych, spodziewających się bezproblemowej obsługi swoich zobowiązań zwiększył się w I kwartale 2019 r. do poziomu ok. 65,5%. Względem badania przeprowadzonego w poprzednim kwartale zmniejszyła się grupa gospodarstw domowych spodziewających się niewielkich problemów z obsługą zobowiązań. W badaniu z października 2018 r. stanowiły one 13,1%, a obecnie 11,6% ogółu. Łącznie duże problemy przewiduje ok. 3,8%. Zmalała też niepewność respondentów w tej kwestii – odsetek odpowiedzi „nie wiem” wynosi obecnie 19,2%.

fot. mat. prasowe

Przebieg obsługi zobowiązań - stan styczeń 2019

Grupa gospodarstw domowych obsługujących bezproblemowo swoje zobowiązania liczy sobie prawie 80%.


Pozytywny odczyt deklaracji gospodarstw domowych co do obsługi zobowiązań zdaje się przeczyć powszechnej opinii o niepokojąco rosnącej skali zjawiska pętli zadłużenia, co bywa odbierane przez rządzących jako uzasadnienie do projektowania nowych uregulowań przeciwdziałających temu zjawisku. Co prawda rośnie przeciętne zadłużenie kredytowe gospodarstw domowych, ale nie jest to efekt zbyt wysokich cen kredytu, a prosta konsekwencja i pochodna rosnącej ich zamożności.
– Utrzymująca się od lat, dobra sytuacja gospodarcza, a w konsekwencji rosnąca zamożność Polaków jest wyjaśnieniem pozytywnych opinii gospodarstw domowych dotyczących wywiązywania się ze zobowiązań obecnie i w najbliższej przyszłości. Można to w sposób uzasadniony interpretować jako potwierdzenie braku potrzeby nowych regulacji cen kredytu konsumenckiego – zauważa Andrzej Roter, Prezes KPF. – To, czego potrzeba nam w pierwszej kolejności, to jeszcze większej odpowiedzialności wszystkich wierzycieli w zakresie ich skłonności do dzielenia się informacją pozytywną i negatywną o kredytobiorcach oraz odpowiedzialnego wykorzystywania tych informacji do szacowania zdolności kredytowej. To są skuteczne narzędzia do przeciwdziałania zjawisku nadmiernego zadłużenia.

fot. mat. prasowe

Przebieg obsługi zobowiązań - prognoza styczeń 2019

Dominująca jest grupa gospodarstw domowych spodziewających się bezproblemowej obsługi swoich zobowiązań.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Pytanie o kredyt

    Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: