Zakupy w sieci © Kittiphan - Fotolia.com
fot. Kittiphan - Fotolia.com
Zakupy w sieci
Rozwój e-commerce i nowoczesnych metod płatności wpędzają Polaków w długi?
– Liczba osób, które korzystają z karty kredytowej pozornie może nie robi wrażenia, ale w tym przypadku nie chodzi o „zwykły” środek płatniczy, ale o korzystanie z zewnętrznego źródła finansowania codziennych zakupów i bieżących rachunków. Aż 12 proc. osób biorących udział w naszym badaniu przyznało, że codziennie posługuje się kartą kredytową, czyli każdego dnia kupuje coś na kredyt. Te dane pokazują, że z jednej strony, kiedy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, zaciągnięcie kredytu na karcie jest wygodnym rozwiązaniem, praktycznie w zasięgu ręki każdego z nas, ale dla niektórych może być to zbyt łatwym wyjściem – posiadanie plastikowego pieniądza w swoim portfelu może skłaniać do częstszego i łatwiejszego zadłużania się. Kiedyś, gdy jedyną możliwością na uzyskanie finansowania było udanie się do oddziału banku, wypełnianie wielostronicowych formularzy/wniosków kredytowych i oczekiwanie na decyzję kredytodawcy – już sam proces starania się o kredyt zniechęcał wielu do pożyczania pieniędzy. Dzisiaj, wniosek o wydanie karty kredytowej można wypełnić online w 10 minut. Jeżeli spełniamy wymagane kryteria, limit zostaje nam przyznany przez bank i po kilku dniach po otrzymaniu karty, możemy dowolnie, w każdym momencie dokonać zakupów na kredyt – komentuje Krzysztof Krauze, Prezes Intrum.
– Duża liczba respondentów, którzy uważają w ten sposób, nie musi koniecznie świadczyć o tym, że nie czujemy się do końca bezpiecznie kupując online czy internetowi sprzedawcy nie dbają o bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w sieci. Te dane pokazują, że jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakie zagrożenia mogą spotkać konsumentów nabywających rzeczy przez Internet – wskazuje Krzysztof Krauze, Prezes Intrum.
– 53 proc. Polaków uważa, że zakupy przez Internet są zbyt proste. Co to oznacza? Sama mechanika kupowania produktów w sieci oraz szczególnie, skrócenie całego procesu nabywania sprawia, że zbyt szybko podejmujemy decyzję o tym, co kupić, a co się z tym wiąże – nie zawsze myślimy o tym, czy jest nas stać na daną rzecz i jak za nią zapłacimy. A jeżeli stwierdzamy, że to problem, w zasięgu ręki od razu mamy rozwiązanie. Online możemy zaciągnąć kredyt lub starać się o pożyczkę. Łatwość kupowania przez Internet w połączeniu z łatwością sięgnięcia po dodatkowe fundusze, dla niektórych osób może być prostym przepisem na większe zadłużenie Polaków. 6 na 10 respondentów przyznało, że martwi ich łatwy dostęp do kredytów przez smartfony, ponieważ to może skłaniać o pożyczania pieniędzy te osoby, które nie powinny tego robić – wyjaśnia Krzysztof Krauze, Prezes Intrum.
oprac. : eGospodarka.pl
Zakupy online coraz bardziej mobilne. Szczególnie odzieżowe
Mobile coraz silniejszym trendem w zakupach online
Black Friday generuje długi Polaków. Jesteśmy winni 1,3 mld zł
Skąd biorą się zaległe płatności?
Zadłużenie Polaków. Tabu czy temat rozważań?
Skąd się bierze zadłużenie i jak sobie z nim radzimy?
Czy długi spędzają nam sen z powiek?
Polskie kobiety i ich kredyty
Transakcja odrzucona stresuje bardziej niż dług alimentacyjny
Moja matka nie ma wypracowanej emerytury, a jest chora na raka. Czy należy jej się jakaś forma zapomogi bądź renta chorobowa? Jedyne środki ...
Czy może mi ktoś poradzić, gdzie mogę dostać 3000 zł pożyczki? Dochód to emerytura, na rękę 1100 zł. Niestety jestem żyrantem i mam ...
Wrocław i Rzeszów. Tam przybywa najwięcej mieszkań
Dysk SSD. 4 trendy: szybciej, taniej, więcej
Ile zarabiają kobiety do towarzystwa?
Hulajnoga elektryczna Razor E300S
Jak możemy inwestować w nieruchomości?
Dzieci w sieci bez kontroli. 40% rodziców nie ogranicza im czasu online
Prezenty na święta coraz droższe. Co 7. Polak wyda nawet 2000 zł